JÁ-TY-MY SPOLU V BEZPEČÍ

O projektu

ICM Slaný zaštiťuje projekt pěti mladých lidí JÁ-TY-MY Spolu v bezpečí. Tento projekt je zároveň podpořen z grantu Solidární projekty programu Evropské sbory solidarity EU. Více o projektu se dozvíte níže v textech, obrázcích a článcích přímo od členů týmu projektu.

///

O PROJEKTU 
Tak nějak jsme došli k tomu, že systém profitující z utlačování a nerovností se sám nezmění, a že bychom rádi svou troškou do mlýna přispěli taky.
A abychom jen neopakovali to, co říkají a dělají jiní už dlouho a mnohem lépe, rozhodli jsme se zaměřit na to, co nám samým během dospívání chybělo, a za co bychom vraždili – bezpečné místo.
🦋Kde bychom mohli objevovat to, kým jsme. Kým se chceme stát.
🦋Kde bychom cítili, že nemusíme nikomu nic dokazovat, že nemusíme obhajovat právo na vlastní existenci.
🦋Kde bychom se nemuseli bát, že na nás někdo bude divně koukat, mít nevhodné poznámky nebo nedejbože na nás sahat.
🦋Kde by neexistovalo žádné tabu.
Zkrátka takový pevný bod, který by nám dával sílu poprat se se všemi dalšími výzvami, s kterými se v životě setkáme.
Už brzy s Vámi budeme sdílet vše, na čem pracujeme, ať už online, nebo offline. Stay tuned, friends! 🫰✨

///

SOCIÁLNÍ SÍTĚ PROJEKTU

///

TÝM

Niki 

Náš projekt se dotýká důležitých témat, o kterých mi přijde správné šířit povědomí, a zároveň je to pro mě určitý výstup z komfortní zóny a challenge, která mě zatím učí spoustě novým věcem. Osobně mám ráda tanec, hudbu, dlouhé letní večery a lidi s otevřenou myslí. V budoucnu bych se chtěla věnovat studiu psychologie, konkrétně dětské.

Niki organizuje workshopy ve školách.

 

Simča

Do projektu jsem se přihlásila, protože jsem chtěla informovat a vytvořit safe place mezi lidmi, kteří hledají pomoc. Volný čas ráda trávím čtením knížek. Zajímám se o ezoterii a psychologii. Miluji hudbu, hlavně rock a punk, nebyl by den kdy bych se nezaposlouchala do nějaké písničky.

Simča organizuje workshopy pro DDŠ a workshop sebeobrany.

 

Kryštof

Do projektu jsem se přidal proto, že věřím, že minulost je náš učitel, přítomnost je naše chvilka radosti a budoucnost něco, čeho můžeme dosáhnout. Sebepoznání beru jako velký dar, a díky němu můžu pomoci ostatním naslouchat svému srdci. Jako milovník tance s vírou, že pohybem lze vyjádřit více než slovy, přináším do projektu možnost vyzkoušet si tuto zkušenost. Chci něco vytvořit, ale i něco zanechat, chci ukázat ostatním, že každý z nás je svým vlastním způsobem výjimečný a jedinečný.

Kryštof organizuje taneční workshop a workshop pro děti z DDŠ.

 

Markét

Z vesničanky jsem vyrostla v nesnesitelnou feministickou intelektuálku. Jako malá jsem milovala knihy Jacqueline Wilson, což mě poznamenalo na zbytek života (not complaining!), a teď Jacky vystřídal Barthes a Butler, takže dílo zkázy je dokonané.

Když se ohlížím na svá teenage léta, tak mi dochází, kolik věcí bylo strašně, ale strašně špatně. Nesnesu pomyšlení, že by totéž (mimo jiné hlavně sexualizaci malých holčiček, které jsou už ve dvanácti „skoro dospělé ženské“, zatímco kluci jsou prostě „kluci, holt dospívají později“, diktáty krásy, rádoby dokonalosti a další nesplnitelné nároky, traumata vzniklá z absolutní neempatie vůči problémům dětí a dospívajících, zkostnatělé instituce…) měly zažívat další a další generace. Nechci a nemůžu přispívat – být jen mlčením – k reprodukci přesně takových traumat, za kterými stojí systémy profitující z útlaku.

Stručně řečeno: let’s burn patriarchy and capitalism, baby!

Markét tvoří obsah na sociální sítě a podcasty.

 

Jasmin

Mám ráda lidi, abych je druhý den nemohla ani vidět, užívám si tančit, když to není vhodné. a zpívat, ačkoliv to neumím. Mám taky ráda králíčky, na které jsem ale ale

rgická, a ráda spím. Do projektu jsem se přihlásila, protože bych chtěla přispět ke změně diskurzu sexuálního násilí a obtěžování, zároveň bych chtěla rozvinout diskuzi o sexualitě. Vystudovala jsem žurnalistiku na UK a pokračuju se studiem Mediálních studií. Právě skrze média, která budu mít částečně na starosti, bych chtěla přispět k redukci nepravdivých a zraňujících informací v rámci našeho tématu.

Jasmin tvoří obsah na sociální sítě.

///

AKCE

TEAMBUILDINGY

V rámci projektu jsme uskutečnili dva teambuildingy, během kterých jsme jednak utužili vztahy v týmu a sdíleli vlastní zkušenosti a myšlenky kolem tématu projektu, ale také jsme se věnovali praktickým úkolům a připravovali konkrétní aktivity. Pro představu jsme třeba nahrávali podcast nebo rozplánovali workshopy krok po kroku.

teambuilding I

teambuilding II

 

///

TANEČNÍ WORKSHOP PRO VEŘEJNOST 25.11.2022

Shrnutí akce

Jmenuji se Kryštof Toms a pořádal jsem taneční workshop v rámci solidárního projektu Já – Ty – My. Spolu v bezpečí. Když jsem se po skončení akce zeptal ostatních, jak se jim to líbilo, odpovědi byly jednoznačné. Hezké prostředí, příjemná atmosféra, uvolnění… zvláštní okamžik. Za celou dobu, co jsem vedl ostatní k prozkoumávání sebe samotných a k tomu, aby vnímali svoje Já bez ohledu na osobní záležitosti a těžkosti, jsem pociťoval příjemné napětí. Bylo pro mne zvláštní, když jednotlivé zážitky z workshopu vypluly na povrch, zatímco já vnímal celek. Každý jednotlivec si nesl své břímě, které v průběhu akce mohl alespoň na chvíli dát stranou. A proč jsem si tak jistý? Odpověď je jednoduchá… ty přirozené úsměvy, tak lehká mysl, to prostě nešlo nevnímat.

DRUHÝ TANEČNÍ WORKSHOP PRO VEŘEJNOST 14.104.2023

Shrnutí akce

V pátek 14.4.2023 proběhl komorní taneční workshop v rámci našeho solidárního projektu Já-Ty-My Spolu v bezpečí pod taktovkou Kryštofa Tomse. Taneční účastníci tak měli příležitost se zastavit, věnovat čas jen sami sobě a odpočinout si od každodenního života. A jaká byla zpětná vazba od účastníků? Nejvíce se jim líbila technika na uvolnění těla a odcházeli uvolnění, osvěženi novým přílivem energie a inspirací do života.

 

PODCASTY

V prvním podcastu najdete krátké rozhovory se všemi členy týmu a dozvíte se, jak se k projektu Spolu v bezpečí dostali a co každý v rámci projektu tvoří.

 

Hostkou druhého podcastu je Pavlína, která střídá školy rychleji než ponožky. V rozhovoru, z kterého je cítit sesterská dynamika na sto honů, přetřásají s Májou své zkušenosti s českým vzdělávacím systémem.

Ve třetím podcastu Mája přes krásné osobní příběhy sdílí praktické tipy k tomu, jak pro sebe vytvořit bezpečný prostor ve vlastním životě.

Jak se se zemětřeseními v životě vyrovnává někdo, kdo vypadá, že je úspěšný ve všem, na co sáhne? O tom, a o mnohém dalším, bude řeč v dnešní kavárensko-povalečské epizodě!

Další podcast od naší Máji, tentokrát o Novoročních předsevzetích. O čem podcast je Vám představí Mája sama:

,,Dva měsíce od Nového roku. Jak jsou na tom tvoje předsevzetí?
(nevěš hlavu, moje minulé já na ně do pár týdnů zapomnělo nebo je odložilo, dokud jsem nepřišla na…)
Goal-setting systém, který funguje! 1. Stanov si velké cíle (bez zábran! cokoli tě napadne a po čem opravdu toužíš) 2. Rozkouskuj si je! Pro mě nejlépe funguje čtvrtletní systém. Rozdělím si rok na 4 části, v každé jsou tři měsíce. Každé čtvrtletí má svůj spešl záměr a cíle „ušité na míru“ podle toho, co mě zrovna v životě čeká. 3. Srovnávej se jen sám/a se sebou! Jenom tak uvidíš, jak velkou cestu jsi urazil/a, co pro tebe funguje, co zlepšit a co vypustit.
Doufám, že se ti to bude hodit!
Mája xx“

 

MIKULÁŠ PRO DĚTI Z DDŠ 5.12.2022

Shrnutí akce

5.12. jsme ve spolupráci s „DDM OSTROV“ zorganizovali akci Mikulášská na náměstí ve Slaném. Odpoledne plné her, zábavy, čertů, andělů a dětské radosti. Mikuláš nás poctil svojí přítomností a nezapomněl ani na naše děti z DDŠ, tedy Dětského domova se školou ve Slaném. Pro děti jsme měli připravená různá stanoviště s různými aktivitami, například malování perníčků, skákání v pytli atd. Kluci z domova říkali, že je pobavilo čertovo postrašení, krmení čerta a návštěva samotného pekla. Odcházeli umounění, plní radosti a očekávání, co jim asi Mikuláš nadělil v balíčcích, které jsme pro ně připravili.

 

WORKSHOPY „ZDRAVÉ DOSPÍVÁNÍ“ 12.12.2022, 15.12.2022, 19.12.2022

Shrnutí akce

Během tří prosincových dnů jsme realizovali naše workshopy na téma “Zdravé dospívání“ pro první ročníky na Obchodní akademii a pro 9.třídy na 3.ZŠ ve Slaném. Tento workshop vznikl na základě potřeb studentů otevřeně a přirozeně mluvit o bohužel běžně tabuizovaných tématech například o lásce a intimitě, navozování vztahů a chození, sexualitě, zodpovědnosti, nastavení si vnitřních hranic a respektu a také jsme probrali bezpečnost na sociálních sítích.
Velké díky také patří lektorce Markétě Zika Koppové, která odborně, ale přitom naprosto přirozeně provázela studenty těmito tématy ve spolupráci s hlavními průvodci workshopu a účastníky solidárního projektu Nikolou Brantovou, Kryštofem Tomsem a Simčou Kumštejnovou. V každé třídě byl cítit celkový zájem o téma, uvolnění a dobrá nálada a převažovaly pozitivní zpětné reakce. Studenti ocenili otevřený přístup a dozvěděli se mnoho nového jak o sobě, tak o ostatních. Jiní chválili hry na téma nastavení si vnitřních hranic a možnost interagovat.
Většina studentů se kladně vyjádřila k možnosti pokračování dalších workshopů, kde by se mohlo probrat více témat nebo byl čas je rozvést do hloubky, v čemž bychom jim moc rádi vyhověli. Celkově se nám podařilo vytvořit bezpečné prostředí za cílem zvýšení informovanosti na výše uvedená témata a díky tomu také předcházet sexuálnímu obtěžování. Na základě zpětné vazby účastníků se studentům workshop líbil, přišel jim velmi užitečný a praktický do běžného života.

 

STROM SPLNĚNÝCH PŘÁNÍ

Shrnutí akce

Jedná se o charitativní akci sběru vánočních dárků pro děti z Dětského domova se školou ve Slaném. Do akce se zapojuje široká veřejnost, která zakupuje dárky dětem z DDŠ. Při akci Slavnosti světla na náměstí ve Slaném máme navěšené vánoční kometky s názvy dárků, které si děti přejí na Vánoce. Veřejnost má tady možnost si vybrat kometku s vánočním přáním a tento dárek pro děti z DDŠ zakoupit a donést k nám do DDM „Ostrov“ Slaný, který zajišťuje předání dárků dětem. Více informací najdete v následujícím článku:

Strom splněných přání

DIVADELNÍ WORKSHOP „ETIKA“ PRO DĚTSKÝ DOMOV

Shrnutí akce

Náš projekt Já-Ty-My. Spolu v bezpečí se na kraji nového roku 30.1. 2023 zastavil v Dětské domově se školou s tématem etika. Kavalírství a jak se (ne)chovat k ženám nesmělo chybět. Simča a Kryštof vyplnili dopoledne scénkami, diskuzí a hrami. Kluci ocenili zábavné vsuvky, nové znalosti a pozitivní energii zasazenou do naší společné hodiny a půl. Slova jako kompromis a komunikace jim nebyla cizí, což se krásně odráželo ve spolupráci. Pro kluky to bylo sice delší, ale odcházeli s úsměvy. Kdyby se uskutečnilo další setkání, kluci by si tentokrát přáli workshop na téma kyberšikana. Dopoledne všichni hodnotili kladně.

Obličeje dětí jsou zamazané kvůli ochraně jejich identity.

 

WORKSHOP SEBEOBRANY PRO ŽENY

V neděli 12.2. proběhl na Ostrově workshop sebeobrany pro ženy se zkušeným lektorem bojového umění Krav Maga. Ženy a dívky se naučily, jak se bránit v případě napadení. Atmosféra byla skvělá, energie proudila a všichni si workshop užili. Akce byla zdarma a pod vedením Simči.

 

ŽIVÉ VYSÍLÁNÍ NA TÉMA ZDRAVÉ DOSPÍVÁNÍ S KOUČKOU MARKÉTOU ZIKA KOPPOVOU – ŠKOLSKÝ SYSTÉM VS SEXUALITA

22.3. proběhlo živé vysílání, kde naším cílem bylo otevřít tabu sexuality v období dospívání a otevřeně o něm mluvit. Živé vysílání proběhlo přes FB Já – ty – my. Spolu v bezpečí s lektorkou sexuality a intimních vztahů Markétou Zika Koppovou a moderátorem byl náš Kryštof Toms, který sledující provedl těmito zajímavými a žádanými tématy určené jak pro mládež, tak i pro rodiče:

✅ Jak mluvit o sexu s rodiči
✅ Je internet vhodný zdroj informací?
✅ Instagram vs sebevědomí
✅ Pornografie a její strasti
✅ Sexualita vs školský systém
✅ Hranice a respekt
✅ Menstruace není jenom zlo

Ze začátku jsme měli jen menší technický problém spustit živé vysílání, který se nám pak podařilo vyřešit a vysílání proběhlo úspěšně a získalo 284 sledujících. Tím splňujeme i jeden z cílů našeho projektu a to otevřeně mluvit o těchto tabuizovaných tématech a získat minimálně 250 sledujících. A to se nám povedlo. Živé vysílání najdete najdete ZDE.

 

ČLÁNKY

Proč násilí na ženách není *haha*

Chceš si užít Silvestr a zároveň nebýt trouba? Tak se (ne)chovej takhle

Nechte se zkontrolovat od hlavy až k patě a přežijte další rok! 

‘Terapie mi zachránila život,’ říká Hedi, která se 12 let sebepoškozovala. Co jí pomohlo přestat?

JÁ TY MY SPOLU V BEZPEČÍ, OHLÉDNUTÍ ZA PROJEKTEM. CO VŠE JSME SPOLU DALI DO POHYBU.

Strom splněných přání

POSTY NA SOCIÁLNÍCH SÍTÍCH

V následující galerii sdílíme pro představu pouze pár ilustračních obrázků k tématům. Plné a všechny příspěvky s textem najdete na našich sociálních sítích:

Projekt se spolufinancován programem Evropské sbory solidarity EU.

Kategorie
Aktuální projekty
Žádné Komentáře

Omlouváme se, komentáře jsou v této době vypnuté.