Nechte se zkontrolovat od hlavy až k patě a přežijte další rok! 

31 Led Nechte se zkontrolovat od hlavy až k patě a přežijte další rok! 

Se začátkem nového kalendářního roku přichází mnoho nových předsevzetí a začátků, které mohou mít negativní vliv na naše smýšlení o sobě samotných a o tom, jak úžasní vlastně jsme. Co bychom ale podceňovat neměli jsou preventivní prohlídky. 

Jasmin Ježková pro solidární projekt Já – Ty – My Spolu v bezpečí

Preventivní prohlídky, kontrola krve, self-check psychického zdraví a další kontroly, které není radno odkládat. Je vlastně úplně jedno, kdy se k nim odhodláte, ale odhodlat byste se mohli. Máme to štěstí, že žijeme v zemi, kde má většina z nás přístup k informacím a základní zdravotní péči zdarma. Pojďte toho využít!

Vitamíny

Může se to zdát jako zanedbatelná maličkost, ale ve skutečnosti vůbec není. Vitamíny ovlivňují naše fyzično i psychično a přispívají ke kvalitnímu životu. Sama mám zkušenosti s tím, jak hodně může nedostatek vitamínů ovlivnit. 

Nedávno mi začaly šíleně padat vlasy, s lékařkou jsme hovořily o tom, že mám nejspíš jako vegetariánka nedostatek vitamínu B12. Ačkoliv jsme si byly téměř jisté, poslala mě na vyšetření krve a spolu s vitamínem B12, mi napsala žádanku na prověření hladiny dalších vitamínů v krvi. Jaké bylo překvapení, když se nakonec ukázalo, že B12 mám naprosto v pořádku, nicméně mám neuvěřitelné podhodnoty vitamínu D. Musela jsem ihned nasadit pomalu až předávkovávání kapkami a sluníčkem (když se zrovna stane, že zasvítí). 

Kdybych ovšem za doktorkou, a následně na testy nešla, budu se snažit doplňovat všechny možné vitamíny, jen na D bych si ani nevzpomněla. A i kdyby jo, nebylo by to účinné. Ve výsledku bych si akorát myslela, že jsem jen hloupé, unavené, bolavé a smutné klubíčko (nedostatek vitamínu D negativně ovlivňuje myšlení, pamatování, kvalitu spánku, přispívá k neustálé únavě, bolesti svalů, kostí a zubů a zhoršuje psychické rozpoložení). Teď ale vím, co se děje, vím, co mohu udělat pro to, aby se mé zdraví co nejdříve zlepšilo. Nemusím trpět zbytečně dlouho.

Cholesterol & krev & tlak 

Mnohé se dozvíte i z CELKOVÉHO vyšetření krve. Máte-li nějaké zdravotní potíže a podezření na původce problému, rozhodně se s tím svěřte doktorovi a trvejte na krevních testech. Dozvíte se například hladinu cukrů, tuků, hormonů, chudokrevnost a podezření na určitě nemoci. Nepodceňujte ani měření tlaku! 

Pravidelně si kontrolujte prsa & varlata

Znáte výzvu #prsakoule? A samovyšetřujete si je pravidelně každý měsíc? Ne? Pak s tím co nejdříve začněte. Pravidelné sahání může okamžitě odhalit případnou rakovinu a zachránit vám život. Nevíte, jak na to? 

Mrkněte na návod od Loona!

Prohlídky – naplánovat

Prevence je klíč. Sepište si, jaké doktory potřebujete navštívit a postupně je obvolejte, domluvte si termíny a buďte proaktivní. Zubař vás nebude prosit, abyste přišli včas na kontrolu, pokud ale přijdete, můžete si případně ušetřit hodně nervů, času, bolesti a peněz.

Nebyli jste dlouho na gynekologii? Rychle tam! A co ta záda, která vás roky bolí, už jste s nimi byli na fyzio? Je fakt, že bychom si hodně bolesti v životě mohli ušetřit, kdybychom znali její příčinu a uměli s ní pracovat.  

Mental Health

Rozhodně nezapomeňte ani na psychiku. Cítíte, že své problémy nedokážete zdravě řešit? No a není čas se zapsat na nějaký seberozvojový kurz, do terapeutické skupiny, na individuální terapie nebo třeba na psychiatrii? Mentální zdraví je zdraví jako každé jiné a jeho neřešení může vést k závažným následkům. Když nebudete svoji psychiku řešit, rozhodně vás nikdo nepoplácá po zádech jaký/á jste hrdina/ka. Děláte to pro sebe! 

Samozřejmě – trápit vás může XY dalších fyzických i psychických potíží – jíte dostatečně vyváženou stravu a dost vlákniny, nebo je vaše zažívání v rozpadlém stavu? Pijete denně dost vody? Pozorujte se. Nicméně cílem není být perfektní a ve všem dokonalý, to ostatně ani nejde, ale včas řešit to, co vás dlouhodobě trápí, aby se zlepšila kvalita vašeho života.

Žádné Komentáře

Omlouváme se, komentáře jsou v této době vypnuté.