Jak si vybrat z oborů

07 Čvc Jak si vybrat z oborů

Jste jedni z těch, kteří se dostali hned na několik oborů vysokých škol a teď nevědí, který si vybrat? Pak se považujte za šťastné, ale zároveň se připravte na trýznivé rozhodování.

Myslete na budoucnost a na uplatnění

Při rozhodování se zamyslete nad svou budoucností. Kde se vidíte za deset let? Jaké povolání byste rádi vykonávali? A s jakým oborem najdete dobré uplatnění? Můžete studovat mnoho zajímavých věcí, ale vždy byste měli přemýšlet nad tím, co bude, až opustíte školu. Podívejte se na procenta úspěšnosti absolventů jednotlivých fakult a oborů. Rozmyslete se, jestli vám jde spíš o peníze nebo o zábavu v práci. Popřemýšlejte i nad svou psychikou a schopností různé práce zvládat.

K čemu máte vlohy, co dokážete studovat

Při vybírání školy se zamyslete i nad tím, jaké jsou vaše silné a slabé stránky. Nesnášíte děti a jste nervózní při projevech před lidmi? Pak nechoďte na peďák. Bytostně nesnášíte matematiku? Nestudujte VŠCHT. Je dobře, když se člověk snaží překonat sám sebe a třeba i studovat něco, co mu dá pořádně zabrat (dokážeš vše, co chceš.) Ale je taky vždycky dobré myslet na to, že motivační citáty jsou jen motivační citáty. A pokud jste líní, tak v budoucnu pravděpodobně nevěnujete svůj čas na to, abyste se zbavili svých slabých stránek a nakonec mohli vystudovat jaderku na ČVUT. A pokud si myslíte, že ano, tak hodně štěstí.

Co vás baví

To nejdůležitější ale je, že byste měli (nemusíte, dělejte si, co chcete, je mi to jedno) studovat něco, co vás baví. Pak to bude všechno jednodušší. Každá zkouška bude mít smysl (dobře, tak ne každá, ale aspoň jedna) a možná se i budete chtít něco dozvědět. Nebuďte doktor práv, protože to rodič chce, buďte klidně hlídačem krav. Hlavně, že budete šťastní (a chudí).

Dvě školy najednou

A pokud se přece jenom nemůžete rozhodnout, zkuste studovat dva obory zároveň (nebo klidně pět). Po čase je buď dostudujete oba, nebo se rozhodnete pro ten lepší. Ale jestli to myslíte skutečně vážně s oběma obory, pak doporučuju začít studovat jeden později. Pokud s oběma začnete v témže roce, pak se připravte na dvě bakalářky, dvoje státnice i dvoje přijímačky na magistra apod.

Jasmin Ježková

Žádné Komentáře

Okomentovat