Jak správně třídit odpad – plast a nápojové kartony

04 Dub Jak správně třídit odpad – plast a nápojové kartony

Tento měsíc se zaměřím na správné třídění plastů a nápojových kartónů. Právě při třídění plastů dochází k největším chybám.

Jak třídit

PLAST

Plasty se vhazují do žluté popelnice. Je nesmírně důležité, aby byly všechny plastové obaly řádně sešlápnuté/zmačkané předtím, než je vyhodíte. Nezmačkané obaly zabírají v popelnici místo, čímž zvyšují i objem celého odpadu a prodražují tak přepravu. Navíc se s nimi těžko manipuluje a celý proces je nákladnější.

ZNAČKY7 -ecoznacky-plast

CO SEM PATŘÍ: fólie (ne celofán – obal od cigaret, některých potravin), sáčky, tašky, PET lahve, obaly od přípravků, kelímky, balicí fólie, obaly od CD, VHS, DVD, obaly od šampónů, gelů, mýdel…, plastové květináče, textilie ze 100% polyesteru, polystyren (termoobaly – restaurace, výplně krabic – přeprava elektroniky apod.) – polystyren jako stavební izolace se zbytky omítky sem ale nepatří

Dále sem PATŘÍ: opláchnutá (!) vanička od masa (nepatří sem ale vnitřní podložka, na které maso leží), kartáček na zuby (pokud je ale hodně znečištěný, tak patří do směsného odpadu), boty kroksy

CO SEM NEPATŘÍ: molitan, guma, použité prezervativy, plastové trubky, PVC (novodurové trubky), pneumatiky, těsnění, žvýkačky, koberce, předložky, pytel od hlíny (znečistěný materiál), řasenka (je znečištěna), pleny, obaly od čistidel, žíravin, barev a nebezpečných látek (nebezpečný odpad na sběrný dvůr!), obaly od zubní pasty (obsahují zbytky pasty a navíc mají hliníkovou vrstvu)

ČASTÉ CHYBY: U plastů se hodně řeší otázka čistoty plastových obalů. Na tu mnohé eko organizace odpovídají tak, že nevadí, pokud jsou lehce znečistěné, ale neměly by se v nich nacházet zbytky potravin. Obaly od kosmetiky (mýdla, šampony, balzámy) tak stačí spotřebovat a vyhodit bez vymývání. Ty od jogurtů by ale lepší vymýt nebo vyškrábat bylo.

POZOR na láhev od oleje. Pokud ji chcete vytřídit, měli byste ji pečlivě vymýt teplou vodou a jarem. Pokud to ale odmítáte, vhoďte ji raději do směsného odpadu. Prázdnou lahev od oleje můžete také používat jako sběrnou nádobu pro použitý olej. Ten pak buď v menším množství vhoďte do směsného odpadu. Nebo ho lépe odvezte do sběrného dvora.

Na internetu se lidé často ptají i na to, jak správně vyhodit PET láhev. Tu je nutné sešlápnout. Do popelnice ji můžete vhodit s etiketou i víčkem. Víčko by mělo být jen volně nasazené, protože to je následně odděleno a využíváno jinak než samotná PET lahev.

NÁPOJOVÝ KARTON

Nápojové kartony se třídí do oranžových popelnic. Pokud v obci není oranžová popelnice, informujte se o tom, kam máte tento odpad třídit. Většina měst ho ale třídí společně s plasty. Stejně jako Slaný.

ZNAČKY: 8 -ecoznacky-napojove-kartony

CO SEM PATŘÍ: kartonové obaly od džusu, mléka, mléčných výrobků, vína…

CO SEM NEPATŘÍ: sáček od kávy a jiné měkké sáčky

ČASTÉ CHYBY: Někteří lidé se mylně domnívají, že do oranžových popelnic lze vhazovat obaly se zbytky nápojů, to ale není pravda. Vždy tedy obsah obalu vylijte předtím, než ho vyhodíte.

Někdo se i diví, proč jsou u oranžových popelnic tak malé otvory. Je to tak uděláno kvůli úspoře místa. Lidé jsou tak nuceni obal sešlápnout a zároveň nevhazují odpad, který tam nepatří – je příliš velký.

Stejně jako u plastů můžete na obalu ponechat nasazené víčko.

Jasmin Ježková

Žádné Komentáře

Okomentovat