Jak správně třídit odpad – SKLO A PAPÍR

03 Bře Jak správně třídit odpad – SKLO A PAPÍR

Třídění se stalo nedílnou součástí mnoha rodin po celé České republice. Mnohé oficiální zdroje uvádí, že třídí 72 % Čechů. Nicméně to ale neznamená, že oněch sedmdesát dva procent lidí třídí většinu druhů odpadu a už vůbec to neznamená, že třídí správně. Proto jsem se pokusila vytvořit návod, jak třídit v našem (ale i v jiném) městě a poradit tak těm, kteří se snaží třídit správně, ale občas v něčem tápou.

A aby toho pro začátek nebylo moc, nejprve se zaměříme na sklo a papír:

Jak třídit

SKLO

Popelnice, které jsou určené pro sběr skla, jsou u nás zelené a bílé. Do zelených popelnic patří sklo barvené a do bílých patří sklo čiré a bílé. V případě, že je ve vašem okolí pouze popelnice zelená, můžete bíle sklo vhodit i sem.

ZNAČKY   ecoznacky-sklo

CO SEM PATŘÍ: tabulové sklo (okna, dveře), lahve od alkoholických i nealkoholických nápojů (prázdné lahve od piva se vracejí do supermarketů, samoobsluh apod., kde za ně dostanete vratnou zálohu), vymyté lahve od kečupů apod.

CO SEM NEPATŘÍ: keramika, porcelán, autosklo, zrcadlo, pokovené sklo, žárovka

ČASTÉ CHYBY: Někteří lidé mají pocit, že aby sklo řádně roztřídily, musí ho (např. láhev) nejprve rozbít To ale vůbec není potřeba.

PAPÍR

Popelnice určené pro sběr papíru jsou modré. Kvůli šetření místa je žádoucí, abyste papírové či krabicové obaly před vhozením do popelnice zmačkali.

ZNAČKY: ecoznacky-papir

CO SEM PATŘÍ: časopisy, noviny, sešity, krabice, papírové obaly, obálky s fóliovými okénky (klidně i s nimi), papír se sponkami, bublinkové obálky BEZ plastového vnitřku, knihy (bez obalu!!)

CO SEM NEPATŘÍ: celé svazky knih (vazba!!), mastný a znečištěný papír, uhlový papír, pohlednice s leskem

ČASTÉ CHYBY: Do popelnice na papír rozhodně NEPATŘÍ posmrkané kapesníčky a ušpiněné ubrousky. Nevhazujte sem ani ruličky od toaletního papíru či obaly od vajec – to už je vícekrát recyklovaný papír. Stejně tak sem nepatří účtenky z termopapíru, které se taktéž nedají recyklovat (většina účtenek). Časté dohady také panují ohledně pohlednic. U těch je to velmi snadné. Pohlednice, které se nelesknou, do popelnice na papír patří, ale ty, které se lesknou, sem nepatří.

Jasmin Ježková

Žádné Komentáře

Okomentovat