Jak správně třídit odpad – Kovy a textil

03 Čvn Jak správně třídit odpad – Kovy a textil

V tomto článku se zaměřím na to, jak správně třídit kovy a textil.

KOVY

Jak třídit

Popelnice na kovy jsou poměrně novou záležitostí. Nemusíte se bát, že byste je nepoznali, bývají totiž nadepsány jako „KOVY“. Tyto popelnice jsou určeny pro sběr kovů z domácností apod. Ve Slaném takovou popelnici najdete např. vedle Městského úřadu.

ZNAČKY: 4 kovy značky

CO SEM PATŘÍ: kovové obaly, plechovky, nádoby od kosmetiky označené značkou (bez plastového víčka), hliníková a kovová víčka (ta, která se dají „zmuchlat“), zátky, sponky, hřebíky, alobal, tuby a všelijaké hliníkové a železné předměty

Jak poznat kov: Železo přitáhne magnet.

Hliník lze zmuchlat, ohnout, roztrhnout.

CO SEM NEPATŘÍ: plechovky od barev a nebezpečných látek, domácí spotřebiče, elektro, předměty se zbytky potravin, pokovené obaly, které nejdou zmuchlat do kuličky (některá víčka od jogurtů, obaly od jednorázových šamponů či kosmetiky, obaly od polévek, masoxů, másla, čajů…)

TIP: V případě velkého množství kovů můžete předměty odnést i do sběrného dvora či do výkupen kovů.

TEXTIL

Ti, kteří nemají možnost darovat nenošené oblečení charitě (nějaké přímo), nebo ho prodat do second handu, budou jistě potěšeni, že poslední dobou přibývají i popelnice na textil.

CO SEM PATŘÍ: ČISTÉ košile, svetry, batohy, hračky, ložní prádlo, utěrky, spárovaná obuv, ponožky a všelijaký textil, který je MOŽNO DÁLE VYUŽÍT, textil i obuv do popelnice vhazujte v OBALU (taška, pytel atd.)

CO SEM NEPATŘÍ: matrace, koberce, mokrý a znečištěný textil či nespárované boty

ČASTÉ CHYBY: Lidé někdy považují popelnici na textil za nádobu, do které patří vše, co už se dál nedá nosit či využívat. Tak to ale rozhodně není. Předměty z této popelnice jsou dále roztřiďovány a darovány do second handů či charitám. Z toho důvodu se do nich nemá vhazovat poškozené a znečisté oblečení.

Starý textil, který se dál už nedá zužitkovat, vyhoďte do směsného odpadu nebo (lépe) odvezte do sběrného dvora. Některé (přírodní) materiály můžete také spálit.

Jasmin Ježková

Žádné Komentáře

Okomentovat