Jak správně třídit odpad – elektroodpad

07 Čvc Jak správně třídit odpad – elektroodpad

V dalším díle návodů „Jak správně třídit“ se zaměřím na elektroodpad, sběr baterií a žárovek.

ELEKTROODPAD, BATERIE, ZÁŘIVKY

Elektroodpad je chápán jako jakékoliv zařízení, které využívá elektrickou energii (či ji vede – kabely), baterie.. Často takové zařízení poznáme podle toho, že má na obalu značku přeškrtnuté popelnice. To znamená, že rozhodně NEPATŘÍ do směsného odpadu. Třídit tato zařízení je důležité, některá totiž obsahují nebezpečné a jedovaté látky, které pak na skládce škodí přírodě. Důležité je to také proto, aby se právě na skládce nehromadil zbytečný nepořádek, které by jinak bylo možné roztřídit. Bordelu je tu už teď dost, no ne?

SYMBOL: obrázek číslo 1

Je mnoho možností, jak třídit elektroodpad:

1) Popelnice ASEKOL

Tyto popelnice jsou červené a ve Slaném najdete hned tři. Pokud nevíte, kde je hledat, pomůže vám jistě mapka výskytu těchto popelnic.

CO SEM PATŘÍ: tiskárny, televizní přijímače, spotřební elektronika + příslušenství (video přehrávače, DVD přehrávače, radiopřijímače….sluchátka, dálkové ovladače, reproduktory), videokamery, fotoaparáty + příslušenství (blesky, objektivy), elektrické a elektronické hudební nástroje (malé), příslušenství k pc (myš, klávesnice…), elektronické hry, el. hračky, kalkulačky, přehrávače, telefony, faxy, rádia, tablety, gramofony, baterie apod.

CO SEM NEPATŘÍ: televizory, pc monitory, zářivky, úsporné žárovky, velké domácí spotřebiče (lednice, pračky, myčky…)

2) E-box Slaný

E-box najdete ve vestibulu MěÚ (č.p. 136) u výtahu. E-box spadá pod společnost ASEKOL, která zajišťuje odvoz. Třídit odpad zde můžete samozřejmě zdarma.

CO SEM PATŘÍ: drobné elektrozařízení jako kalkulačky, PC myši, telefony, discmany, MP3 přehrávače, drobné počítačové vybavení a další

CO SEM NEPATŘÍ: baterie, úsporné zářivky ani žárovky

3) BUĎ LÍNÝ

Skvělá služba pro každého, kdo má doma elektrospotřebiče v množství nad 20 kg a je líný (jupí XD) je třídit či odvézt na sběrný dvůr. REMA nabízí tuto službu ZDARMA na svých webových stránkách: „Odvezeme veškeré elektrospotřebiče (např. sekačky, elektrické pily, pračky, televize, monitory, počíítače, fény, rychlovarné konvice, autobaterie, zářivky atd.), baterie, tonery, CD a DVD.“ Minimální hmotnost objednávky musí být ale 20 kg, firma zároveň nabízí službu odvozu balíku s hmotností menší než 20 kg.

4) Prodejny elektrických spotřebičů, opravny apod.

V rámci zpětného odběru jsou prodejny elektrických spotřebičů povinny (při koupi nového) od zákazníka převzít výrobek starý. Některé firmy nabízí dokonce odvoz starého zdarma nebo sbírají spotřebiče, aniž si od nich koupíte nové.

5) Ekolamp

Nezisková společnost Ekolamp se zabírá sběrem a recyklací použitých osvětlovacích zařízení (světelné zdroje a svítidla – úsporné žárovky,..). Ekolamp vytváří síť sběrných míst. Některá sběrná místa najdete i ve Slaném.

6) ECOBAT

Nezisková organizace, která zajišťuje zpětný odběr a recyklaci přenosných baterií. Sběrná místa najdete po celé České republice, tedy i ve Slaném.

7) Sběrný dvůr, sběrná místa apod.

Velké i malé spotřebiče můžete odvézt do sběrného dvora. Stačí si s sebou vzít občanku a pokud jste obyvatel obce, můžete zde odevzdat spotřebiče. Někdy je to zcela zadarmo, jindy po vás může obsluha žádat symbolický poplatek. Informace o slánském sběrném dvoře se dozvíte zde nebo zde.

Recyklace elektrozařízení se účastní i školy a jiná místa. Seznam míst, kde můžete vytřídit elektrospotřebiče najdete na této mapě.

                                                                                                                                                 Jasmin Ježková

obrázek číslo 2obrázek číslo 4

Žádné Komentáře

Okomentovat