Jak správně třídit odpad – bioodpad

07 Říj Jak správně třídit odpad – bioodpad

Ačkoliv to neví každý, třídění odpadu nekončí jen u recyklace plastů, papírů, skla nebo kovů. Naopak třídit můžete i biologicky rozložitelný odpad neboli bioodpad. A navzdory všem předpokladům se dá tento odpad „sbírat“ i v paneláku a dokonce z něj lze udělat i kompost (k tomu se dostaneme v příštím článku).

Jak třídit

CO SEM PATŘÍ: listy, tráva, zbytky rostlin (kořeny, listy zeleniny, zvadlé květiny), větve, zbytky ovoce  (celé kusy proložte trávou či keřem atd.) a zeleniny vč. citrusů, zbytky kávy i čaje (i sáčky a filtry), skořápky od vajec i ořechů, pečivo, obilniny, ubrousky, zbytky tuhého jídla (brambory, rýže, knedlíky, těstoviny…), popel ze dřeva, piliny, vlasy, peří

CO SEM NEPATŘÍ: tekuté zbytky jídel, kosti, maso, kůže, mrtvá zvířata, oleje, tuky, rostliny napadené chorobami,  prachové sáčky z vysavače, biologicky nerozložitelné odpady (plasty, papír, sklo, kov…), nebezpečný odpad, textil

bioodpat-obrazek-1

NÁDOBA NA BIOODPAD:

Bydlíte-li v rodinném domku a na zahradě máte hnědou popelnici, či kompostér, nádoba na bioodpad může být rozhodně různorodá. Vše záleží na tom, jak často se chystáte odpad vynášet. Pokud to nebude zase tak často, pořiďte si velkou nádobu s lehkým víkem a naopak. Nádobu byste měli čas od času vyplachovat.

Bydlíte-li v paneláku a nemáte kam odpad ukládat, možností pro vás mohou být kompostovatelné sáčky či speciální odvětrávací koše a držáky na tyto sáčky. Ty seženete na internetu (ale i v některých kamenných prodejnách – podle jednoho webu dokonce i v Ikee) a nejsou ani moc drahé.

biodopad-obrazek-3-foto-web-sleepy-cat-kos-na-bioodpad

zdroj: sleepy-cat.com

bioodpad-obrazek-2

KAM S NÍM: do hnědé popelnice (na kterou mají ve Slaném nárok někteří majitelé rodinných domů – podle lokality). Ve Slaném probíhá v období od dubna do listopadu (termíny zde) svoz bioodpadu. Ti, kteří na hnědou popelnici nemají nárok, mohou odpad buď sami kompostovat (ostatně to může každý), vozit ho do sběrného dvora nebo se pozeptat přátel s rodinným domkem, jestli by ho nemohli skladovat společně (to může být dobrý nápad, především pokud kompostují).

Jasmin Ježková

Žádné Komentáře

Okomentovat