12 Lis Rozhovor / Malba světlem na nádvoří muzea

Ve čtvrtek 13. listopadu se odehraje ve Slaném akce, která je v něčem unikátní. Jak se to všechno dělá, proč se to děje zrovna ve Slaném a bude akce pokračovat?

To vše se dozvíte v rozhovoru s ředitelem Slánského muzea – Mgr. Janem Čečrdle

 

Kdy vznikl prvotní nápad udělat něco takového ve Slaném?

Již delší dobu se zajímám o nové umělecké formy a v posledních letech mi neunikly ani nové možnosti projekcí a obdobných (audio) vizuálních útvarů. Když jsem se díky kamarádce dozvěděl, že v našem regionu působí umělci z tohoto oboru a navíc je s nimi dobrá komunikace, neváhal jsem.  Doplňuji, že schopné umělce ze Slánska a okolí rozhodně podporujeme, ať už se jedná o výtvarníky nebo třeba hudebníky.

Můžeš v pár bodech vysvětlit o co se vlastně jedná?

Nejsem v tomto směru dostatečně erudovaný, ale stručně řečeno se jedná o obrazy, které vznikají v reálném čase přímo na místě (každá „show“ je tak unikátní) a jsou pomocí projektoru přenášeny ve velkém formátu na historickou fasádu budovy, která nedávno prošla rekonstrukcí. Obrazy jsou „živé“, lze je vrstvit přes sebe, upravovat apod. – zkrátka nejsou statické. 

Kde všude se malby světlem konají?

U nás ve Slaném se jedná – pokud vím – o první akci svého druhu. Další projekce, tematicky laděná k adventnímu období, proběhne v pátek 12. prosince a bude se promítat na hlavní průčelí muzea (směrem do náměstí). Na tuto akci bude zapůjčen speciální velmi výkonný projektor. Jinak obdobné projekce jsou dnes stále častější  na různých festivalech, u nás jsou v tomto pionýry především festivaly  Lunchmeat  a Shotgun. Známý je rovněž Signal, který nedávno proběhl na různých veřejně přístupných místech Prahy. Různé videomappingy a podobné akce se ale objevily i v jiných městech po republice. Kde všude už vystoupili naši hosté, zjistíte třeba na jejich webu http://drawinglive.wordpress.com/

Je to projekt z České republiky?

Oba umělci zde žijí už přes 10 let, ale původem jsou z Anglie a Ruska.

Jména “účinkujících” jsem nikdy neslyšel..můžeš jen ve zkratce říct, kdo to vlastně je?

Frances Sander je z Londýna, Dmitri Berzon z Moskvy. Mají za sebou pestrou životní cestu po různých místech světa a dodnes často cestují, nedávno např. vystupovali ve Slovinsku, obrázky z té akce jsou na našem „retro sci-fi“ plakátě. Před delší dobou se jejich cesty protkly a od té doby pracují společně. Samozřejmě mají značné výtvarné zkušenosti a vzdělání. V ČR jsou prý velmi rádi.

Mají promítání připravené, nebo to kreslí přímo na místě?

Pokud to správně chápu, tak něco lze připravit předem, ale jinak kouzlo tohoto druhu projekce spočívá právě v živém „malování“ přímo na místě (tzv. tagtool). Návštěvníci si tuto techniku budou moci sami na místě vyzkoušet.

Bude akci doprovázet i nějaká hudba?

Ano, bude reprodukovaná, ambientně laděná. A bude i občerstvení

Platí se na akci nějaké vstupné?

Vstupné je dobrovolné. Jako muzeum se snažíme, aby naše akce byly dostupné maximálnímu množství zájemců. Je to v souladu s mezinárodním profesním etickým kodexem muzeí i charakterem muzea jako takového. Jsme služebníkem veřejnosti.

Chtěl bys tuto akci rozvíjet, nebo v ní minimálně pokračovat v této formě?

Záleží na zájmu veřejnosti a mně se zdá, že zájem je. Přece jen jde o něco nového – alespoň tady ve Slaném – a současně atraktivního a neokoukaného. 13.11. to bude premiéra, 12.12. větší akce na náměstí. Pokud se akce vydaří, rádi budeme v dalším roce pokračovat. Fasády muzea si o to přímo říkají

Děkuji za rozhovor.

Vojtěch Solař

Žádné Komentáře

Okomentovat