Video killed the stars

27 Dub Video killed the stars

Štědrý program Erasmus+ nám poskytl 8denní neformální vzdělávací projekt zaměřený na nezaměstnanost a její podporu v oblasti digitálních technologií.

Když jsem vyplňovala přihlášku na tento projekt, samo sebou jsem měla jisté očekávání. Nezáleželo mi na skupině lidí, ani mi nevadilo, že neznám ostatní účastníky z Čech. Nadchl mě popisek projektu ve kterém stálo, že si ukážeme a naučíme se, jak používat videa k žádání o práci a další vychytávky dnešní doby. Navíc mě lákala země, kterou jsem dosud nenavštívila – Rumunsko.

Po příjezdu na místo srazu, vlakové nádraží v Bukurešti, jsem se poprvé potkala s mojí českou skupinou a dalšími 7 skupinami – Itálie, Španělsko, Bulharsko, Chorvatsko, Slovensko, Řecko a Rumunsko. Celkem nás bylo 40 účastníků plus organizátoři. Na každou zemi připadli 4 účastníci a jeden leader. Samozřejmě to by nebyla mezinárodní zkušenost, kdyby se na vás hnedka při prvním setkání nevrhli Řekové. Jakmile jsme dorazili na místo, hladoví jsme se odebrali na večeři a poté následoval slavnostní přípitek a uvítání.

První den byl více méně představovací a o seznamování se s programem a účelem pobytu. Zahráli jsme si pár name games, měli jsme sekci o mezinárodně uznávaném certifikátu Youthpass, navzájem jsme si řekli naše předchozí zkušenosti s programem Erasmus+ a nahodili jsme celkem příjemnou atmosféru na první den. Následující den byla ranním programem uvítací mise – rozdělení do náhodných skupin a prozkoumání našeho okolí. Během 5km jsme měli za úkol natočit video na známý film a známou píseň. Dále pořídit 3 fotografie s něčím, co se nám líbí a 3 s něčím, co bychom rádi změnili a poslední byla fotografie s místními. Musím uznat, že to rozhodně utužilo kolektiv. Dost mě bavili každodenní ranní energyzery v podání všech států a hlavně ten náš český – kombinace matematiky a cvičení. Dost zajímavým blokem byly prezentace o nezaměstnanosti. Již dříve jsem věděla, že jižní státy se s tímto problémem potýkají ve velké míře, ale i tak proběhla diskuze a zašli jsme v některých případech i dost hluboko.

Tři večery po sobě byly mezinárodní večery všech účastněných zemí, kde bylo zahrnuto hodně jídla a tradičních tanců. Navíc jsme měli za úkol natočit video o jedné přidělené zemi a ve stručnosti ukázat, jakou máme znalost. Náš český tým měl na starosti Španělsko, takže jsme si to patřičně užili a vychutnali. Hlavně tedy následná editace byla famózní. Náš stát měli na starosti kolegové z Řecka, takže samozřejmě nebylo vynecháno pivo, Ježísek ani tradiční Velikonoce. Bylo zajímavé pozorovat, jak se někteří ujali kreativity a jaké znalosti vlastně naše země o sobě navzájem mají. Zhruba v polovině projektu jsme se setkali tváří v tvář s vytvářením videí, kdy jsme byli rozděleni do workshopů dle témat. První skupina měla za úkol vytvořit 4 CV videa, tzn. žádání o práci. Dále to byla skupina, která měla vytvořit video na promo tohoto projektu + promo o dobrovolnictví, no a další a poslední byla skupina Youthpass, kde jedno video mělo být obecné o Youthpassu a druhé o klíčových kompetencíchYouthpassu. Spolupráce ve velkých týmech nikdy není jednoduchá, a proto jsme ze začátku bojovali, jelikož si každý prosazoval vlastní názor, ale ke konci jsme se dokázali dohodnout a to bylo podstatné. Já jsem se podílela na vytváření videa o Youthpassu a jeho klíčových kompetencích, kde jsem obsadila pozici jako mozek celé operace, jako herečka a zároveň i spolueditorka. Byla to práce na celé dva dny. Nejprve zařídit kostýmy a pak zrealizovat natáčení. Po několika hodinách práce jsme ještě různě pomáhali ostatním týmům, takže bylo určitě obohacující vidět práci i ostatních.

Velkolepým večerem byl jeden z těch posledních, kdy jsme měli oficiální premiéru všech vzniklých produktů, které jsme vytvořili. Nečekala jsem, že se toho dá stihnout tolik a většina z videí byla opravdu kvalitní. Link na naše video o Youthpassu naleznete níže.

Chci evaluovat tento projekt jako další skvělou mezinárodní zkušenost. Měla jsem možnost poznat skvělé lidi s odlišnými kulturami, procvičovat španělštinu, užívat si angličtiny. Celkově program byl strukturovaný s pevně stanoveným cílem a sama za sebe můžu říct, že se cítím nadmíru spokojená. Do budoucna se určitě tvorbě videí budu věnovat a tak skvělé lidi potkám znovu.

Zuzana Nerudová

Žádné Komentáře

Okomentovat