Česko – arménská výměna mládeže, aneb „You are the world“

29 Říj Česko – arménská výměna mládeže, aneb „You are the world“

Již potřetí, tentokrát ve spolupráci s Kladnem, uspořádalo ICM Slaný mezinárodní výměnu mládeže, financovanou z projektu Erasmus+.

Ve dnech 15. až 25.9. se v Haškovcově Lhotě v Jižních Čechách setkali mladí motivovaní lidé z České republiky a Arménie. Celá akce nesla název „We are the world“ a měla za úkol ukázat mladým lidem, že právě oni mohou různými způsoby změnit svět kolem sebe.

 

Bohatý program startoval každý den energizerem v podobě různých her, které mezi účastníky skvěle zbořily počáteční zdráhání. V prvních dnech se program zaměřoval zejména na seznamování a získávání důvěry, hrály se tzv. name games, pro snadnější zapamatování jmen a tzv. trust games neboli hry důvěry. Po celou dobu projektu mohli účastníci vše sdílet, například očekávání, přání a strachy.

 

Hlavním jazykem byla angličtina, dalším velkým bodem výměny bylo ovšem prolnutí arménské a české kultury, díky čemuž se od sebe účastníci navzájem naučili spoustu slovíček. V rámci přiblížení obou kultur se také hrálo divadlo z české a arménské historie, účastníci vytvářeli prezentace a diskutovali o rozdílech ve svých zemích. Celé to završil „national evening“, během kterého se podávaly typické české a arménské lahůdky, zpívaly se národní hymny a tancovaly národní tance.

 

Zhruba v polovině se program začal zaměřovat na své hlavní téma, a sice jak může mladý člověk změnit svět kolem sebe. Účastníci si stvořili svůj vlastní, ideální stát, ve kterém žili po zbytek pobytu. Vytvářelo se od základu a kreativitě se meze nekladly, vznikli tak zcela nová vlajka, hymna, abeceda, národní tanec a pozdrav. Nově založený stát dostal jméno Noneedia, protože v něm není potřeba ničeho.

12039656_884312238312373_3667201950422073788_n

Během dvoudenního výletu do Prahy se účastníci podívali do Autonomního sociálního centra Klinika a poslechli si jeho příběh přímo od zakladatelů. Po návratu do Haškovcovy Lhoty začala skupina pracovat na dvou projektech v sousedící obci Bechyně. Jednalo se o návštěvu domu pro seniory a o úklid okolí řeky Lužnice. Skupina, která se rozhodla pro návštěvu domu pro seniory, vyrobila drobné dárky a nacvičila pro ně vystoupení. Skupina odhodlaná uklidit řeku, se zabývala i prevencí a vyrobila jak barevné cedule vybízející k udržování čistoty, tak samotné odpadkové koše. Po celodenní akci v Bechyni spolu oba týmy sdílely všechny zážitky a dojmy, a také obecně diskutovali o možnostech, jak lze změnit svět kolem sebe k lepšímu.

12019862_885653114844952_4637971949329060324_n

Poslední den výměny probíhal v klidnějším, ale tak trochu smutném duchu, což bylo známkou toho, že se vše povedlo. Česká skupina si s tou arménskou sedla takřka od prvního dne, neexistovala intolerance, neexistovaly stereotypy, a právě proto bylo všem neskutečně líto, že to celé končí. Vedoucí dostali pozitivní odezvu nejen v závěrečných dotaznících, ale také při velice emotivním loučení na letišti. Povedlo se nejen motivovat mladé lidi ke změně v jejich okolí či životě, ale i vytvořit mnoho mezinárodních přátelství. 🙂

 

 

Žádné Komentáře

Okomentovat