Proč cestovat? Má to nějaký hlubší význam?

20 Čvn Proč cestovat? Má to nějaký hlubší význam?

Myslím, že každý z nás se alespoň jedinkrát v životě podíval za hranice svého státu, ti úspěšnější se možná dostali i ven ze svého kontinentu, no a pak tu zbyla menšina těch lidí, kteří ten svět obletěli celý. Vskutku úžasná věc, cestovat. 

Jednoznačně hlavním důvodem proč lidi cestují je, že jezdí za tím, co ve své zemi postrádají. Například kam Češi lítají nejčastěji? No přece k moři… Samozřejmě ne každý zahodí peníze za válení se 10 dnů u moře. Jsou tu mnohem přínosnější věci, jednou z nich je zdokonalení cizího jazyku pomocí komunikace s místními lidmi, popřípadě jazykové kurzy nebo jakékoliv jiné prostředky. Dále nesmím zapomenout zmínit, že spousta lidí putuje kolem světa, protože jsou milovníci památek či dalších historických nebo něčím významných míst. Poznávání kultur, což se možná trochu pojí s předchozím bodem… Ale je to důležitá součást cestování a rozšiřování si obzorů, člověk získá určitý nadhled nad tím, jak to funguje v jeho zemi a dostane možnost věci porovnat. Možná jen toužíte po tom prozkoumat chování jiných lidí žijící v dané zemi. Proč ne? Jednotlivé národy se liší natolik, že i samotným výzkumem by to trvalo věčně… Když jsme u těch lidí, jak je skvělé navštívit své staré přátele, kteří se rozhodli žít jinde nebo snad i své příbuzné.

Další věc, která mě napadá je zdraví. Do jisté míry je cestování propojené se zdravím. Proč? Nemusím Vám vysvětlovat, že co stát to jiné klima a prostředí. Ať už jsou to kožní problémy, dýchací problémy, či cokoliv jiného. Je dobré vědět, že tu existuje taková rozmanitost a je jen na Vás jak s ní naložíte. Asi nejzajímavější částí cestování je za faunou a florou, protože kdo nemiluje vidět nové druhy zvířat naživo. Je to možná malinko udivující, ale spousta lidí si vybírají pobyty v zahraničí podle toho, co chtějí v moři potkat nebo naopak. A netýká se to jen moře ovšem…

Velmi radikálním důvodem je cestování z politických důvodů… Co když se narodíte někde, kde je všechno to nařízení seshora proti vaší srsti a víte, že byste byl pouze nespokojený občan plnící rozkazy? A proto cestujete… Hledáte zemi, která by Vám vyhovovala. 

Já osobně tyhle všechny možnosti na životě oceňuji. Nedokážu si představit mít svázané ruce a přikázáno žít tam, kde jsem se tenkrát narodila. Ba naopak, mám obavy, že nebudu mít dostatek času zjistit, kde je to moje místo… Přála bych si, aby k sobě byli lidi vstřícní a brali cestování jako součást života. Protože nikdy nevíte, kam budete muset odcestovat vy sami… 🙂

Zuzana Nerudová, dobrovolnice ICM Slaný

Žádné Komentáře

Okomentovat