ICM Slaný na mezinárodním školení v Portugalsku

10 Zář ICM Slaný na mezinárodním školení v Portugalsku

Mládež v akci vybrala ke konci loňského roku naše tři dobrovolnice na mezinárodní školení Eye Opener. A jaké to bylo, vám v následujících řádcích popíše jedna z nich, Monika, náš „youth leader volunteer“…

 

Eye Opener, Vila de Marmeleira, Portugalsko, 21.1. 2013 – 26.1.2013

„ Přijali jste výzvu a vystoupili jste z řady. Mnozí z Vás možná ještě nemluvili celý týden pouze anglicky. Přesto jste tady! Gratuluji!“

Gerald, lektor TC Eye Opener

 

„Trainig course“, díky kterému se 18 týmů z celé Evropy stalo na týden 10% obyvatel malé vesnice asi 70 km od Lisabonu, byl opravdu nevšedním zážitkem. Skupina přibližně 50 lidí různého věku se setkala, aby mohla objevit a zažít postupy k realizaci mezinárodní výměny mládeže. Od prezentace svých nápadů druhým, hledání partnerské země pro výměnu, přes ujasňování si metod a aktivit výměny, vytváření programu pro konkrétní výměnu, až ke společnému vyplňování žádosti pro Youth in Action… v reálném čase!

Po příjezdu do vesnice Vás na první nádech udeří do nosu výrazná sladká vůně ve vzduchu s typickým mořským dozvukem. V této době v Portugalsku dozrávají pomeranče, mandarinky, citróny a limetky, které tu najdete na ulici zcela běžně jako u nás jablka.

Pro celou skupinu byly uvolněny čtyři domy přímo ve vesnici. Organizátoři zcela rozpojili naše „home teams“ a nás čekalo spolubydlení ve velice netradičních skupinách. Po celou dobu jsme si užívali místní speciality, které pro nás připravoval „logistic team“ přímo ze surovin dostupných v tomto regionu.. A s každým chodem se bylo na co těšit! Prožili jsme také večer, kdy nás na večeři přivítali místní rodiny u sebe doma a připravili pro nás skvělá menu s ochutnávkou místních uzenin a sýrů. Výměnou si každá země ten večer připravila prezentaci svých tradičních jídel v místní škole a pozvali jsme rodiny a sebe navzájem na mezinárodní ochutnávku. Excelentní gurmánský zážitek!

 

Pokud jste získali dojem,že náš pobyt v Portugalsku byl především o jídle, vyvedu vás z omylu..

Budova místní školy se pro nás na celý týden stala i výukovým centrem, kde probíhaly všechny naše vzdělávací aktivity. Nelze však tento kurz zaměňovat ani jedinou částí s výukou ve škole. Vše probíhalo formou hry a učení se prakticky, aktivně. Žádné zdlouhavé teorie a vysvětlování. Každou část přípravy mezinárodní výměny jsme si vyzkoušeli přímo na místě tvořit v rámci „ Simulation games“.  Pracovali jsme tak v domácích týmech a později i v projektových týmech, kdy jsme už pracovali přímo na konkrétním projektu společné výměny. Celkem nás čekalo přibližně 14 bloků vzdělávání a informací během 4 dnů. Vrcholem se pak stalo 90 minut, během kterých jsme měli vyplnit svoji žádost o grant na výměnu mládeže, odevzdat ho v určeném čase včetně programu celé výměny a druhý den nás čekala zpětná vazba od lektorů. Zjistili jsme, že 90 minut je skutečně krátká doba:)

Součástí programu byl i výlet do blízkého města Santarém. Měli jsme čas pro návštěvu historické části města nebo pro nákup suvenýrů. Název města pochází ze dvou slov „Saint“ a  „Harém“. Lze odvodit, že název pochází z doby, kdy město patřilo arabskému šejkovi. Vliv arabské kultury byl silný především v místní architektuře.. Město je také známé velkým počtem gotických kostelů.

Vyprávění o celém kurzu, průběhu, všech prožitcích a zajímavostech je na dlouhé vyprávění. Náš tým se vrátil nadšený, obohacen o mnoho znalostí, zkušeností a nová přátelství. Již tento rok bychom rádi využili příležitosti a vytvořili mezinárodní výměnu s jedním z týmů, které jsme zde potkali a měli jsme možnost spolupracovat.

Žádné Komentáře

Okomentovat