Plavba do Bruselu a zpět

14 Čvn Plavba do Bruselu a zpět

V Paříži chčije. Hodně. Seina se vylila z břehů už před třemi dny a holinky jsou vyprodané na týden dopředu. Pařížané nepropadají panice…zůstávájí doma a baví se obrázky na Facebooku.

Do práce? Hahaha, dobrej vtip. Do práce tu chodim snad už jenom já. Stávkují dopravci, rafinerie, elektrárny, hasiči, policie, odbory i děti ve školce. Předpokládám, že se celý svět rozčiluje nad leností Francouzů…na druhou stranu, každý jsme zvyklí na jiné podmínky, a kdyby třeba Čechům chtěli zavést cenzuru internetu, tak se nám to asi taky líbit nebude…Ahhh, oni už to v tom cvokhousu projednávají? Putaiiiin!

JetLiB

Protože opustit hranice Francie je momentálně těžce nemožný, považuji se trochu za pašeráka/uprchlíka/Chucka Norrise, když jsem se s velkým úsilím a přípravou vypakovala na víkend do Bruselu.

Pátek 27.5. 2016

10:00 – Příchod do práce

10:04 – Koupení lístku na autobus

12:30 – Odchod z práce

15:00 – Odjezd z “Merde0.1”

20:00 – Příjezd do “Merde0.2” s hodinovým zpožděním. Merci, odbory! J’adore!

20:10 – Propagace českých způsobů v nejmenovaném/n’importe quoi baru

Ve zkratce : Brusel je chudý bratr Prahy…nebo tak ne mě alespoň působí, když pomineme fakt, že belgická vlajka visí na každém druhém baráku (nepřeháním). Centrum projdete během jednoho dne a ještě stihnete výlet k Atomiu. Ale co nesmíte v Bruselu rozhodně vynechat? Vafle, hranolky a belgický pivo. To poslední je nejvíc povinný btw.

Atomium

Jinak se ode mě asi čeká, že se vyjádřím k událostem, které Brusel a Paříž spojují. Tedy teroristické útoky. V obou městech stále najdete místa, kde lidé zapalují svíčky a pokládají květiny. Častěji než policii v ulicích uvidíte ozbrojené vojáky. Přesto Paříž zůstává více v pohotovosti než Brusel. Kontroly na nádražích, v obchodních centrech, kinech…zvýšené opatření na letištích. Čím to je? Těžko říct. Paříž je větší, přeplněnější a asi i snadnější cíl.

Zpět k mému tripu. Hlavní město Belgie je také hlavním městem Evropské unie, takže by člověk čekal, že se to na jeho prostředí nějak podepíše. Nope, Brusel je stejnej bordel jako Paříž a možná ještě o trochu větší. Zato se celkové vzezření města snaží vylepšit parky, zahradami a trávníky. Kam se vejde strom, tam ho vysadí. Kde je alespoň deset centimetrů čtverečních, tam se zaseje tráva. Proč ne, iluze přírody je fajn…a když se budete dívat dobrým směrem, tak se vám zakryje pohled i na prosklené mrakodrapy.

Botanic Graden

No nic, dámy a pánové, přituhuje. Seina stoupá, půlka městské dopravy je kvůli vodě zavřená, ta druhá stávkuje. Nemá cenu hrát si na hrdinu. Jdu si sehnat záchrannou vestu, neopren a řidičák na Titanik.

Terka Kamarýtová

Žádné Komentáře

Okomentovat