Fotografické úkoly, které učí pozorovat svět

23 Lis Fotografické úkoly, které učí pozorovat svět

Na začátku semestru jsem se zapsala na předmět „Praktický fotožurnalismus“. Samozřejmě výuka probíhá pomocí analogových foťáků, to dává rozum! Než jsme ale definitivně přešli na hipsterství, měli jsme si, za pomoci digitálu nebo mobilu, zvýšit vizuální gramotnost, tedy naučit se vnímat věci kolem nás a pracovat s nimi. A protože mě tyto úkoly nadchly, rozhodla jsem se, že by bylo fajn se o ně podělit i s dalšími lidmi, kteří rádi fotí, chtějí fotit nebo jen chtějí obohatit svou mysl o další způsob vnímání světa.

Hon za písmenem

První úkol nebyl zrovna jednoduchý, měli jsme vyrazit do ulic a hledat v okolním světě písmenka, která by dohromady (po nafocení) utvořila naše jméno. Nicméně jsme rozhodně nemohli vyfotit písmenko v názvech apod. Museli jsme hledat písmenka, která utvořil sám život, jak by řekl romantik. A méně romanticky: cákance, listy, stromy, lampy a všelijaké patvory, ve kterých vidíme ono písmeno. Musím říct, že najít třeba „Ž“, bylo opravdu nad moje síly, tudíž jsem použila prosté „Z“. Docela hardcore bylo najít „K“ nebo další „J“, tudíž mám bohužel jednoho doubla! Pro lepší názornost, přikládám fotografii:

obrazek

obrazek-1

Možná to zní banálně a zbytečně, ale díky tomuto úkolu jsem si všimla tolika nových a krásných objektů či budov v mém okolí a musím říct, že lov písmen mě strašně bavil!

Jeden den Jasmin Ježkové

Druhý úkol byl o něco jednodušší, i když ve výsledku daleko těžší. Zněl „Nafoť jeden svůj den“, a tak jsem se snažila neprožít zcela nudný den a vyfotit něco, co by se dalo ukázat světu. Nemohu říct, že by se mi to nějak zvlášť povedlo, ale alespoň jsem si vyzkoušela kontrolu pozadí, toho, aby měl každý člověk na fotografii vlastní prostor, kontrolu okrajů apod.

obrazek-2

Rušivý element v pozadí jsem nestihla eliminovat. Akce byla spontánní a již se nedala zopakovat!

obrazek3

Tato fotografie se velice líbila, ale určitě jen proto, že je zcela dokonalá a ne proto, že je na ní ušáček (a ty má každý rád).

obrazek4

Tato „živá“ by byla lepší, kdyby se bota nedotýkala okraje.

obrazek5

Jak je znát, mám ráda zvířátka. Bojím se jen koní.

obrazek6

Absolutní momentka, tudíž jsem nebyla zcela schopná posunout záběr tak, aby bylo vidět více monitoru a méně židle.

obrazek7

Klasická rádoby umělecká selfie :(.Ale je jen hodně špatná selfie.

Fotografií bylo víc, zadání čítalo osm. Některé sem ale nemohu (a ani nechci) dát. V podobných úkolech bych ráda pokračovala i dál, na internetu jsou mraky příkladů. A je to rozhodně super způsob, jak trávit nudné dny a navíc se v něčem (třeba i) zlepšovat. Zkuste to.

Jasmin Ježková

Žádné Komentáře

Okomentovat