Odpovídá: Petr Symerský

18 Lis Odpovídá: Petr Symerský

Slánské jazzové dny jsou festivalem s dlouhou tradicí. První ročník se uskutečnil 24.1.1968. Hlavní program letošního 47. ročníku proběhne ve dnech 22.- 24. 11.2014. Co je pro nás letos připraveno? Kam festival směřuje? Na jaké posluchače je zaměřen? A jaké to je, pořádat událost s tak dlouhou tradicí? Na tyto otázky jsme se ptali ředitele festivalu – Petra Symerského. 

 

Dobrý den, Petře, jak se cítíte jakožto ředitel festivalu s tak dlouhou tradicí? Je to zodpovědnost? Zábava?

Dobrý den. Zodpovědnost je to určitě velká. Když přebíráte festival, kterému se po celá léta tak daří, řadí se mezi nejstarší festivaly svého druhu, má největší tradici ve Střední Evropě, tak k takovému festivalu je třeba přistupovat s určitou pokorou a zodpovědností.

A jestli je to zároveň i zábava?  Určitě ano. Člověka ta práce na festivalu těší a baví ho. Je úžasné být u něčeho tak velkého, jako jsou Slánské jazzové dny.

 Co Vás na pořádání Jazzových dnů nejvíce těší a jaká je vlastně náplň činnosti ředitele hudebního festivalu?

Nejvíce mě těší spokojení posluchači. Když návštěvníci festivalu tleskají tuzemským i zahraničním jazzovým hvězdám, říkám si, že určitý podíl na potlesku máme i my, výbor jazzclubu. A co je náplní prezidenta, ředitele hudebního festivalu? Musíte myslet na vše, na nejposlednější detail, který by mohl ovlivnit průběh festivalu. Za organizací festivalu je schovaný celý výbor. Snažíme si práci pro festival rozdělit. Začínáte dramaturgií, výběrem nejvhodnějších prostor pro festival. Festival potřebujete financovat a tak hledáte partnery. A pak potřebujete, aby se o festivalu někdo dozvěděl. Ředitel festivalu musí myslet a být u všeho.

Na jakou cílovou skupinu je festival zaměřený? Můžete dát nějaké konkrétní hudební typy, které by v letošním ročníku mohly zaujmout mladé posluchače?

Festival není zaměřený na žádnou určitou cílovou skupinu. Snažíme se o to, aby byl festival zajímavý pro co nejširší publikum, aby si každý návštěvník na festivalu našel něco svého.

Pro mladé posluchače bude určitě zajímavý páteční vystoupení české kapely Monkey Business v čele s Matějem Rupertem a Tonyou Graves. Zajímavý bude určitě i sobotní koncert charismatického jihoafrického kytaristy Jonathana Crossleyho. Jonathanova hudba je spojením jazzu se silně rockovým nádechem, doplněný prvky funky a elektronickými vlivy. O závěr festivalu se postarají maďarští DJABE. Věřím, že jejich hudba rozproudí krev většině návštěvníků Městského centra Grand. 

Jaké tendence sledujete v současné jazzové hudbě? 

—–

Tento rok se znovu objeví i „zahřívací“ koncerty před samotným festivalem, jací hudebníci během těchto koncertů vystoupí a jak nás naladí na Jazzové dny?  

Pro letošní rok jsme si připravili opět řadu tří koncertů a jedné jazzové poslechovky. Koncerty se pořádají na čtyřech místech. Rádi bychom, aby Slaný žilo jazzem co nejdéle a koncerty v rámci WARM UP festivalu se snažíme oslovit další návštěvníky. I letos se koncerty budou konat v Pivovaru Antoš, v Hugo Bagel Café, Jazz Café Fany a Me Gusta. Zahrát nám přijede Petra Vlková Trio, E Converso s Michalem Wroblevskim a Piano Blues Night s Tomášem Homutou. Více o koncertech se dočtete na sjd.jazzclubslany.cz.

Můžete nám přiblížit dramaturgický záměr letošního ročníku?

Snažíme se oslovit co nejširší spektrum posluchačů. Pozváním kapely Monkey Bussines přilákat i mladší posluchače a mladším posluchačům ukázat, co všechno si můžou představit pod hudebním stylem jazz.

Jaká je Vaše vize do budoucích let festivalu?

Rád bych udržel laťku festivalu tak vysoko, jak se ji podařilo nastavit. Rád bych, aby celé město žilo hudbou, jazzem. Chceme festival rozšířit o další aktivity a přilákat tak další a další návštěvníky. Už nyní pracujeme například s dětmi ze základních škol, pro které organizujeme výchovné koncerty a pro které vyhlašujeme výtvarné soutěže. Rádi bychom v tomto duchu pokračovali a vychovávali si tak budoucí posluchače a návštěvníky jazzového festivalu.

Děkujeme za rozhovor a přejeme spokojené posluchače!

Za ICM – Monika Schagererová, Michaela Kubiasová

Žádné Komentáře

Okomentovat