Životopis – jak na něj

04 Dub Životopis – jak na něj

Ucházíte-li se o práci, nejspíš budete muset k žádosti o místo připojit i strukturovaný životopis neboli Curriculum Vitae (=CV). To ale může být problém, pokud nevíte, jak ho správně sestavit. Následující text by vám s tím měl pomoci.

Na začátek životopisu napište stručně své kontaktní údaje, jako je jméno, příjmení, datum narození, adresa (kde momentálně bydlíte) a telefon či e-mail, na který vás lze kontaktovat. Do hlavičky dokumentu můžete přidat i fotografii, která dodá vaší identitě na důvěryhodnosti. Někteří personalisté takové životopisy upřednostňují (sympatie apod.) a ve výsledném boji o místo jim přičítají body k dobru.

V další části textu vypište vzdělání. Jako první zmiňte poslední studovanou školu. Ke každé škole vždy uveďte i rok nástupu do školy a rok ukončení. Pokud stále ještě studujete, napište to tam. Ke každé škole přidejte informaci o tom, jaký obor jste studovali (nebo její zaměření). Pokud máte ukončenou vysokou školu a nemáte žádnou praxi, můžete zmínit i téma závěrečné práce. Základní školu uvádějte pouze v případě, že nemáte jiné vzdělání.

Následují pracovní zkušenosti. Opět začněte poslední prací a postupně pokračujte k té nejstarší. Do výčtu napište název společnosti a pozici, kterou jste v dané firmě zastávali. Nezapomeňte opět připojit i rok začátku a konce pracovního poměru. Někdy vystávají otázky ohledně toho, jestli se má nejprve uvádět vzdělání nebo pracovní zkušenosti. Rozhodnutí je na vás. Obecně ale platí pravidlo, že byste jako první měli zmínit to, co je reprezentativnější.

Na závěr životopisu přidejte další dovednosti a schopnosti. Prodejte své jazykové a počítačové znalosti. Můžete také napsat, zda vlastníte řidičský průkaz či jestli máte nějaké zkušenosti ze zahraničí. Kromě toho můžete připojit i informace o tom, co vás baví a jaké máte koníčky.

Životopis ale rozhodně není jen o správném sestavení vašich dosavadních zkušeností. Abyste se dobře uvedli, dávejte pozor na pravopisné chyby, nevypisujte každý svůj životní krok, nebuďte přehnaně kreativní. Každý životopis uzpůsobte pozici, na kterou se hlásíte. Neprofesionálně může působit dětinský e-mail či amatérská fotka.

A pokud jste dostatečně líní a nevěříte svých schopnostem, můžete si nechat vygenerovat životopis i na internetu.

Jasmin Ježková

Žádné Komentáře

Okomentovat