Vyjeď na workcamp v Čechách!

07 Kvě Vyjeď na workcamp v Čechách!

Vyjeď na workcamp v Čechách! Zasadíš jedlý park, pomůžeš záchranné stanici nebo zažiješ přípravy alternativního festivalu v pivovaru!

Léto se kvapem blíží, a tak nastává ten správný čas začít promýšlet program na prázdniny.

Jednou z nevšedních možností, jak část prázdnin prožít, jsou přibližně sedmi a více denní mezinárodní dobrovolnické workcampy na pomoc neziskovkám po celé České republice. Díky nim máš možnost procvičit si angličtinu, poznat skvělé lidi a nevšední zážitky na dosah ruky a není třeba za nimi cestovat přes půlku světa. Navíc jsou workcampy v ČR lehce dostupné a levnější než projekty v zahraničí.

Workcampy jsou krátkodobé dobrovolnické projekty, při kterých mezinárodní skupina lidí pomáhá různým neziskovým organizacím. Často se jedná o ochranu přírody, obnovu historických památek, pomoc při pořádání festivalu či práci s lidmi s handicapem apod.

Pořádají se po celém světě, ale také v českých luzích a hájích. Pokud se tedy necítíš jako rozený světoběžník a raději bys zůstal v Česku, jsou pro tebe právě tyto workcampy, pořádané u nás, jako dělané a mají navíc několik výhod. Účast je možná už od patnácti let a náklady na ně jsou opravdu malé – hradíš si jen dopravu a účastnický poplatek 500 korun. A co za to? Strava a nocleh po celou dobu pobytu, skvělá parta lidí a nekonečně zážitků.

A kde se letos v rámci České republiky můžeš zapojit?

3. – 10. 6. 2018 – Zasaď park, který můžeš sníst (Spolek Hvozd, Merboltice)

http://www.tamjdem.cz/cs/park-ktery-muzes-snist

18. – 29. 6. 2018  – Poznej, jak to chodí na záchranné stanici (záchranná stanice Pavlov, Vysočina)

http://www.tamjdem.cz/cs/jak-to-chodi-na-zachranne-stanici

16. – 27. 7.2018 – Postav ukázkovou zahradu v ekocentru a záchranné stanici v Třeboni (Český nadační fond pro vydru, Třeboň)

http://www.tamjdem.cz/cs/ekovychova-u-vydry

19. – 25. 8. 2018 – Pomoz s přípravou festivalu v Pivovaru Chříč (Propolis, Chříč)

http://www.tamjdem.cz/cs/dobrovolnictvi-pivo-a-festival-na-krivoklatsku v pivovaru Chříč

3. – 12. 9. 2018 – Zažij život v komunitním domě pro lidi s handicapem (Benediktus, Modletín)

http://www.tamjdem.cz/cs/zazij-komunitni-zivot-v-modletine

Samotná práce na workcampech, která je spíše manuální povahy a může být různě pestrá a náročná, zabere přibližně šest hodin denně, takže zbývá spousta času na další aktivity, jako je hraní her, výlety po okolí a poznávání nových míst. Během toho všeho se naučíš pracovat v kolektivu a poznáš lidi s podobným pohledem na svět, a tak může vzniknout přátelství, které bude trvat mnohem déle než samotný workcamp.

Na workcampech v Čechách se potkáš s lidmi z celého světa, a tak je hlavním komunikačním jazykem angličtina. Není ale potřeba perfektně jazyk ovládat, stačí základní znalosti, díky kterým se člověk domluví. Workcamp je tím pádem skvělou příležitostí, jak si angličtinu osvěžit a popovídat si často i s rodilými mluvčími. Při té příležitosti má člověk také jedinečnou šanci představit lidem ze zahraničí naši zemi a kulturu.

A v neposlední řadě se do workcampu v ČR můžeš zapojit i v roli tzv. campleadera, který nám pomáhá projekt realizovat. Na místě vede mezinárodní dobrovolnický tým, komunikuje s neziskovou organizací, průběžně vyhodnocuje výsledky spolupráce a organizuje s dobrovolníky různé volnočasové aktivity a výlety. Co všechno ti vedení workcampu může dát a jak konkrétně se můžeš zapojit, se dozvíš zde: http://www.tamjdem.cz/cs/workcampy/hledame-campleadery

Známá věta říká: „Nesbírejte věci, ale zážitky,“ a přesně o tom workcampy jsou.

Nenech si ujít týden na letním festivalu Křičfest, práci záchranných stanic a ekocenter, zakládání jedlého parku, nebo život v komunitním domě.

Veškeré dotazy ohledně přihlášky na workcamp v ČR rádi zodpovíme na workcampy@tamjdem.cz (Eva Perútková).

Žádné Komentáře

Okomentovat