Úspěšná slánská mládež: David Koryta

02 Led Úspěšná slánská mládež: David Koryta

Další díl seriálu článků o úspěšných mladých lidech ze Slaného dokáže, že nemusíte být zrovna party člověk, aby vás ostatní považovali za úspěšné. Hloubavý, inteligentní a ve svém okolí velmi oblíbený David Koryta vás o tom přesvědčí. V pouhých pětadvaceti letech zastává pozici předsedy místní organizace České strany sociálně demokratické (dále ČSSD) ve Slaném. Zároveň je i členem Okresní kontrolní komise kladenské ČSSD.

Dle svých vlastních slov se angažuje, protože chce pracovat pro město a přispět ke zlepšení života ve Slaném. Uvažuje střídmě a skromně. Nepodceňuje mladší generaci. Nezatracuje tu starší. Věří, že mladý člověk může do politiky přinést pozitivní změnu, měl by se ale také učit od starších kolegů.

Můžeš nejdřív vysvětlit, co přesně máš ve straně v rámci své pozice na starosti?

Předseda místní organizace má na starosti především komunikaci s okresními orgány, svolávání a řízení schůzí místních organizací. Měl by také fungovat jako jeden z „motorů“ činnosti organizace. Kontrolní komise pak dohlíží na dodržování vnitřních předpisů v rámci ČSSD.

Jak jsi se k politice dostal? Kdy jsi s ní začal?

Už někdy na střední škole. Po maturitě jsem si pak sehnal kontakt na tehdejšího předsedu slánské místní organizace a v roce 2011 jsem se stal členem ČSSD a od té doby se snažím zorientovat ve slánské komunální scéně.

Co považuješ za největší úspěch v rámci své „politické kariéry“?

Nevím, jestli se dá úplně hovořit o politické kariéře. Za asi největší úspěch bych označil situaci z léta 2014, kdy jsem se spolu s dalšími lidmi podílel na sjednocení dvou tehdejších slánských místních organizací.

Co bys naopak označil za nepříliš radostný moment?

Nejsem si jist, jestli lze něco v politice takto paušalizovat. Z dlouhodobé perspektivy se ty jednotlivé události mohou jevit úplně jinak než bezprostředně poté, co se staly.

Co se týče politiky, čeho bys chtěl dosáhnout? Chtěl by ses třeba dostat do té nejvyšší?

Takto zatím neuvažuji. Jednak si myslím, že by ty nejvyšší politické příčky měly být spojeny se zkušeností, která přichází až s věkem, jednak by za daným člověkem měly být vidět hmatatelné výsledky jeho práce. Navíc se teďka poměrně čerstvě realizuji po vysokoškolském studiu, uvažuji o dalším rozšíření vzdělání. Zkrátka – kdo mě zná, jistě ví, že se nebojím přijmout odpovědnost, ale že bych už teď měl nalinkováno, že budu v roce 2040 kandidovat na prezidenta, to určitě ne.

Nemáš někdy pocit, že by bylo lepší „zavřít oči“?

Snazší by to bylo určitě. Ale lepší? To si nemyslím. Nežijeme v diktatuře. Náš systém počítá se zapojením široké veřejnosti. Nejhorší ze všeho je vlastní rezignace na všechno a pasivita. Ať se nám to líbí nebo ne, politika zásadně ovlivňuje život každého z nás. Já jako člověk se na tom můžu podílet minimálně tím, že přijdu k volbám. Dále se mohu aktivně zapojit jako článek některé z politických stran a sám zkusit kandidovat. Tím, že „zavřu oči,“ přestanu se o politiku zajímat, nepřijdu k volbám a budu si stěžovat, jak je všechno špatně, nic nemohu ovlivnit, nic změnit nemohu.

Podceňoval tě někdo kvůli tvému věku?

Je pravda, že čas od času se objeví hláška typu: „Jste tady nejmladší,“ ale zatím jsem se s tím setkal pouze jako se zástupným argumentem, kdy v rámci diskuze nebylo nic vhodnějšího, co mi vytknout a to ještě většinou u lidí, kteří mě moc neznali. Ale to jsou ojedinělé případy a když nad tím tak přemýšlím, už mi to nějakou dobu nikdo neřekl. Asi už stárnu…

Myslíš si, že dnešní mladí lidé budou politice ku prospěchu? Nebo jí naopak uškodí?

V této rovině nelze uvažovat. Generace střídají jedna druhou, každá vzešla z jiných podmínek, řeší jiné problémy. Nevěřím, že můžeme jednu generaci označit za lepší či horší než tu, která přijde po ní. Důležité ale je, aby lidé nerezignovali na zájem o věci veřejné. Mladý člověk může přinést pověstný „svěží vítr,“ iniciovat nové metody práce či využití novější techniky, čímž přispěje k tomu, aby se daný politický subjekt nezakonzervoval a vyvíjel se. Zároveň by ale měl pozorovat práci zkušenějších kolegů.

Rozhovor vedla Jasmin Ježková za ICM Slaný

Žádné Komentáře

Okomentovat