SOLIDÁRNÍ PROJEKT „NEJSI V TOM SÁM“
Na téma „Podpora psychického zdraví dětí a studentů na ZŠ a SŠ.
Je financován Evropskou unií.
Našim cílem je vytvořit bezpečné prostředí, ve kterém se mladí mohou informovat, jak si pomoci v první řadě sami:
nebát se komunikovat o svých problémech
budeme sdílet inspirace a tipy jak si pomoci
ve spolupráci s odborníky
ve spolupráci se ZŠ a SŠ ve Slaném v rámci našich workshopů
vnést do škol to, co se ve školách neučí
spustíme zajímavé a inspirující podcasty
a spoustu dalších aktivit, na které se můžete těšit.
Téma přišlo z řad studentů na středních školách a našim cílem je vytvořit bezpečné prostředí, ve kterém se mladí mohou informovat, jak si pomoci v první řadě sami.
Protože věděli jste, že?
Podle Národního ústavu duševního zdraví (NUDZ) ve spolupráci s Českou školní inspekcí vykazuje až 40 % žáků známky střední až těžké deprese a 30 % žáků projevuje známky středně těžkých až těžkých úzkostí. Přibližně každý třetí deváťák by mohl profitovat z odborné pomoci. Jedná se o aktuální situaci týkající se psychického stavu dětí na českých školách.
A KDO PATŘÍ DO REALIZAČNÍHO TÝMU PROJEKTU?
Fanda – Miluje občanskou nauku a dějepis. V budoucnu by se těmto předmětům chtěl věnovat jako učitel a předávat své znalosti dalším generacím a rozvíjet jejich talent. Ve svém volném čase se věnuje trénování dětí různých kategorií v atletice a to již třetím rokem. Věří však, že jejich psychicky stav je důležitý pro další rozvoj a proto by jim chtěl rád pomoci. Jeho představení v medailonku ZDE.
Honza – Zajímá ho psychologie, sociální studia a obecně miluje komunikaci s lidmi a poznávání druhých. Jeho cílem je psychoterapie nebo minimálně obor psychologie, kde uplatní své komunikační dovednosti spolu se svou empatií a bude moct pomáhat a naslouchat druhým. Do projektu se chce zapojit hlavně kvůli tomu, aby lidem okolo sebe pomohl více se otevřít světu kolem nás a vnímat vše sice svou unikátní perspektivou, ale s maximální otevřeností. Jeho představení v medailonku ZDE.
Týnka – V budoucnu by se chtěla zaměřit na psychologii a stát se psychologem. Je pro ni důležité začít správným směrem už od malička. Dále také miluje tanec a vede svůj vlastní taneční kroužek. Do projektu by ráda přispěla svými podcasty. Jedním z hostů bude Petra Slavíčková a rozhovor bude o aromaterapii a jak najít svou hodnotu. Její představení v medailonku ZDE.
Terka – Její motto zní: ,,Vše je těžké předtím, než je to jednoduché.“ Proto věří, že je dobré se vrhnout do věcí, i kdyby měly být těžší, protože ten výsledek stojí za to, stejně tak jako zkušenosti, díky kterým vše, co v minulosti bylo náročné je pak hračka. Projekt je pro ni osobní příležitost dozvědět se a následně rozšířit povědomí o věcech, které se týkají prakticky nás všech či našeho blízkého okolí – psychické problémy a sexuální výchova. Její představení v medailonku ZDE.
Kačka – Nejvíce ji baví humanitní vědy jako dějepis, psychologie nebo angličtina. Vysnila si práci psychoterapeutky, protože ráda pomáhá lidem a sdílí s nimi její zkušenosti či názory. Díky tomuto projektu by chtěla pomoct mladší generaci přiblížit problémy, které se dějí nebo se budou dít, aby věděli, že každý si něčím takovým prošel a chtěla by jim s nimi pomoct. Ráda by tedy vytvořila příjemný prostor, kde se mladí lidé mohou dozvědět něco nového či nabýt vědomí, že v tom nejsou sami. Její představení v medailonku ZDE.
A JAK SOLIDÁRNÍ PROJEKT AKTUÁLNĚ PROBÍHÁ?
19.-20.10.2024 proběhl náš 1. teambuilding, který měl za cíl stmelit náš realizační tým a přitom připravit naše workshopy na téma „Psychické zdraví dětí a studentů na ZŠ a SŠ“. V rámci teambuildingu jsme byli zároveň proškoleni našimi kouči. Jeden z nich nám předal cenné informace, jak takový zajímavý workshop metodicky sestavit a druhý kouč se specializací na psychické stavy náctiletých, nám předal důležité informace z pohledu obsahu workshopu. Díky tomuto vedení, jsme již sestavili skvělý workshop, který se chystáme realizovat ve školách ve Slaném v prosinci 2024.
TEAMBUILDING DRUHÝ
4.-5.1.2025 proběhl náš 2. teambuilding, který měl za cíl zhodnotit vzdělávací cíle účastníků projektu v půlce projektového období a zároveň společně připravit naše workshopy na téma „Sexuální tabu“, které chystáme pro 8. třídy ZŠ ve Slaném s předpokládaným termínem únor 2025. V rámci teambuildingu jsme byli zároveň proškoleni naší koučkou Markéta Zika Koppovou, která je odbornicí na dané téma. Díky tomuto nově nabytému know how v daném oboru povedou workshopy na školách již přímo mladí realizátoři projektu, kteří si již vyzkoušeli vést svou část workshopu nanečisto přímo na teambuildingu.
2. PODCASTY
8.11. 2024 – proběhlo natáčení 1. dílu podcastu „Nejsi v tom sám“, trailer najdete ZDE.
2. díl podcastu Nejsi v tom sám: Rozhovor s aromaterapeutkou Petrou Slavíčkovou – o léčení těla a psychiky zdravou cestou.
3. STROM SPLNĚNÝCH PŘÁNÍ 30.11.2024
V našem projektu jsme podpořili i sociálně znevýhodněné děti z Dětského domova Ledce u Smečna. Ježíškové ze Slaného a okolí mohli tak splnit dětem jejich Vánoční přání, která byla navěšena a zároveň zdobila vánoční stromeček v rámci akce Slavnosti světla na Masarykově náměstí. Mladí realizátoři projektu tak chtěli vnést solidaritu do této opomíjené sociální skupiny, aby i tyto děti se cítily být součástí naší společnosti. Věříme, že tímto činem jsme dětem z dětského domova udělali na Vánoce radost a tím přispěli k jejich větší duševní pohodě.
Více o události ZDE.
4. ANONYMNÍ DOTAZNÍKOVÉ ŠETŘENÍ NA ŠKOLÁCH
Anonymní dotazníkové šetření na téma „Psychické zdraví dětí a studentů“ proběhlo v 9. třídách ZŠ a v 1. ročnících SŠ ve Slaném v termínu od 4.11.-19.11.2024.
5. WORKSHOPY NA TÉMA „PODPORA PSYCHICKÉHO ZDRAVÍ PRO ŽÁKY A STUDENTY ZŠ A SŠ
V prosinci 2024 proběhlo celkem 6 workshopů pro 9. třídy ZŠ a 1. ročníky gymnázia ve Slaném. Celkově jsme oslovili 135 studentů. Realizátoři projektu tak informovali a vtáhli studenty do jednotlivých témat psychických stavů tak, aby uměli daný psychický stav poznat, věděli, jak ho řešit, jaká je prevence a kde hledat pomoc.
Z anonymního dotazníku studentů na závěr workshopu se nám potvrdilo, že jsme v rámci projektu rozšířili povědomí o tomto tématu tak, že nyní studenti vědí, jak konkrétní psychické stavy se projevují, jak je řešit, jak druhému pomoci a kde hledat pomoc.
6. BROŽURA MENTÁLNÍ ZDRAVÍ
7. 21 DENNÍ VÝZVA – DUŠEVNÍ ZDRAVÍ
11.1.2025 jsme odstartovali naši lednovou 21 denní výzvu „Duševní zdraví“ a zapojili do ní i veřejnost. Pravidla výzvy jsme zveřejnili na sociálních sítích projektu a sdíleli i na ICM Slaný a DDM „Ostrov“ Slaný. A o čem výzva je? Každý den si dopřej drobnou radost a posuň se blíž ke své vyrovnanější mysli a spokojenější duši. 🪷
A jak na to? Stačí, když si každý den dopřeješ nějakou tu radost, kterou zapíšeš do tabulky ve výběru na IG profilu projektu @_nejsi_v_tom_sam_ , a můžeš soutěžit o skvělé ceny! 🎁
A jak taková radost může vypadat? Třeba procházka, sport, setkání s přáteli, kreativní tvoření, meditace, poslech podcastu, relax, dopřát si dortík atd. ✨
Chystáme se zde postupně zveřejňovat naše následující akce, které nás teprve čekají. 🙂
Mezi tím nás můžeš sledovat na Instagramu, na Facebooku a na Tiktoku
Solidární projekt je financován Evropskou unií.
ZKUŠENOSTI ÚČASTNÍKŮ Z PŘEDCHOZÍHO SOLIDÁRNÍHO PROJEKTU
V tomto videu sdílí Simča svoji zkušenost ze solidárního projektu. Jaké to pro ni bylo a co ji to přineslo? Stálo to za to?
Simča s našim oddělením ICM začala poprvé spolupracovat díky Solidárnímu projektu, kde nabrala nové zkušenosti a dovednosti. Následně se účastnila i mezinárodní výměny mládeže 2023, kde už i sama vedla svůj vlastní krátký program pro účastníky z Řecka, Arménie, Ukrajiny a Čech. Nyní studuje španělštinu a ráda by přes nás příští rok 2024 vycestovala na dobrovolnický projekt do Španělska na rok. Je paráda vidět její pokroky a její osobností posun.
PŘEDCHOZÍ SOLIDÁRNÍ PROJEKTY
Chceš se kouknout na předchozí solidární projekty? Do jakých témat, aktivit a cílů se předchozí účastníci projektu pustili?
Zde více o projektu „Já Ty My Spolu v bezpečí“
Zde více o projektu „Slaňáci na přírodno“
Slaňáci na přírodno také vytvořili pro ostatní mladé lidi krátké video jak založit solidární projekt. Koukni na něj:
Chceš se dozvědět víc, jak založit solidární projekt?
Koukni zde na jednoduše vytvořenou příručku s hlavními informacemi.
Zajímá Tě to, chtěl(a) by ses zapojit do projektu, ale máš v sobě nějaké pochybnosti? Klidně nám zavolej, sejdeme se osobně a popovídáme si, zda tento projekt je pro tebe.
Omlouváme se, komentáře jsou v této době vypnuté.