VÝMĚNA MLÁDEŽE NONEEDIA

O projektu

NONEEDIA. THE WORLD WE CREATED, THE WORLD WE ARE

Minulý rok touhle dobou jsme s naším arménským partnerem Armenia Open Society pořádali výměnu mládeže v Bechyni, která byla zaměřená zejména na životní prostředí a způsoby, jakými mohou mladí lidé změnit svět kolem sebe. Když projekt skončil a my jsme se tehdy loučili, nadšeně jsme mluvili o možnosti dalšího projektu, a to přímo v Arménii. A opravdu, stalo se! Vzali jsme věci do svých rukou, a i když to bylo dost náročné, zvládli jsme to. A tak se toto září uskutečnila výměna mládeže v Arménii, která nesla název „Noneedia. The world we created, the world we are“.

Od 12. září se na dva týdny stal naším domovem sympatický Dilijan, kde jsme byli po celou dobu ubytovaní v krásném hotelu mezi horami.

Účastníci byli z větší části ti samí, kteří s námi byli v Bechyni, našli se ale i nováčci. Program tak odstartoval klasickými „name games a trust games“ pro uvolnění atmosféry a propojení skupiny. Rána patřila energizerům, které slouží nejen k pobavení, ale zejména k probuzení účastníků, což je upřímně potřeba každé ráno J.

Tentokrát byly tématem zejména kulturní rozdíly, stereotypy, média a jejich vliv na společnost atd., každému okruhu jsme přitom věnovali jeden celý den. Například při jedné aktivitě o stereotypech dostali účastníci náhodně vybrané nálepky, které nosili na čele po celou dobu a měli při tom za úkol vymyslet svojí vlastní výměnu mládeže. Navzájem se pak k sobě chovali podle daných nálepek a na konci měli uhodnout, co měli na čele. Cílem bylo vyzkoušet si, jaké to je, být nějakým způsobem zaškatulkován. Účastníci se tak potýkali s nálepkami jako například „tlustý“, „lhář“, „gay“ nebo „tichý“.

V den, kdy byla na programu média, vyrazili všichni do města natáčet vlastní reportáž. Byli rozděleni do menších skupinek, v každé byl při tom minimálně jeden arménský účastník, a každá ze skupin měla jiné zpravodajské téma. Na reportážích účastníků pak bylo vidět, jak moc dokáží média manipulovat informace, mimo to vznikla opravdu originální a vtipná videa.

Po mnoha aktivitách následovalo sdílení, kdy se v kruhu mohli svěřit všichni, kteří o to měli zájem. K našemu překvapení to byla většina, která se otevřela s velice osobními a citlivými zkušenostmi z jejich životů. Právě k těmto svěřovacím kolečkům se váže jeden z nejautentičtějších zážitků v Arménii. Několikrát se stalo, že nám tuhle dojemnou a vážnou chvíli ve společenské místnosti hotelu narušila koza, která tam vpadla a nekontrolovaně pobíhala a narážela do skleněných dveří. Na druhou stranu z toho bylo celkem vítané uvolnění atmosféry.

Za jeden z největších úspěchů projektu považujeme návštěvu samotného ambasadora z České ambasády v Jerevanu. Za to, že za námi přijel až do Dilijanu a strávil s námi náš „National evening“, vděčíme hlavně arménskému leadrovi Levonovi, který navíc zařídil i naší návštěvu ambasády jako takové.

Zejména ve večerních hodinách pracovali účastníci na finálním výstupu, který jsme měli naplánovaný na jeden z posledních dnů v Dilijanu. Uspořádali jsme akci pro školy a veřejnost v místním amfiteátru a výsledkem jsme byli nadšeni. Přišlo více jak 250 lidí a atmosféra, při níž spolu čeští a arménští teenageři zpívali české, arménské, ale i anglické písničky, byla nezapomenutelná. Pro návštěvníky jsme připravili spoustu her, nacvičili jsme arménské i české tance a písně, v průběhu akce se zároveň odehrávalo živé divadlo v podání několika klaunů a nechyběl ani jazykový koutek. Videa z projektů a aktivit z výměny v Arménii najdete na našem youtube kanálu youtube.com/icmslany

Poslední dny našeho pobytu patřily hlavnímu městu Arménie, Jerevanu. Jeho zákoutí jsme opět objevovali v rámci aktivit, při kterých jsme měli komunikovat s místními, nebo třeba využít místní veřejnou dopravu. Vyzkoušeli jsme si pro Arménii typické a zcela běžné stopování, při němž vás osazenstvo auta nejen odveze, kam chcete, i když je to mimo jejich trasu, navíc vás ještě obdarují sladkostmi a jinými dárečky. Tahle všudypřítomná pohostinnost, ochota a přátelskost nejednou vyrazila českým účastníkům dech.

Loučení po dvou společných týdnech plných zážitků bylo samozřejmě na nic. Odvezli jsme si ale zkušenosti, které už nám nikdo nevezme. Podařilo se nám propojit českou a arménskou kulturu, společně se podívat na nejrůznější problémy a navzájem si ukázat jiné úhly pohledu. Zase krůček vpřed v boji proti stereotypům a nenávisti. Rozhodně nekončíme! Brzy pro vás naplánujeme další mezinárodní výměnu mládeže, proto nás sledujte na facebook.com/icmslany a icmslany.cz

Videa z projektu:

Video s vyjádřením účastníků o projektu:

Účastníci byli rozděleni do skupinek a aniž by to věděli, každá z nich dostala jiné zadání: buď natočit reportáž o tom, jak Dilijan vzkvétá a je plný možností, nebo o tom, jak je chudý a nic se tam neděje. Obě tyto reality exisují v Dilijanu vedle sebe a jde jen o to, na kterou se zaměříme. Divák, sledující video, však už vidí jenom to, co jsme pro něj vybrali my. Stejně jako když sledujeme reportáž o čemkoli. Po shlédnutí všech vytvořených videí jsme vedli dlouhou debatu o tom, jak média formují náš pohled na svět.

 

Záběry z akce v Dilijanu, kterou jsme uspořádali pro místní školy:

 

Další náhled do programu poskytuje toto video. Účasntíci měli za úkol pokračovat v diskuzi, kterou jsme společně začali na téma gender, a to v malých dramatických skupinkách. Každá pak připravila jednu scénku, která poukazuje na nějaký sociální problém. Tady máte příklad jednoho z představení:

Zážitky ze stopování:

Neoficiální záznamy mimo program:

 

Pozdrav českých účastníků do Arménie před konáním výměny (předodjezdové setkání):

Výstup projektu – příručka Jak na prožitkové aktivity na výměnách mládeže pro facilitátory:

 

Fotografie z projektu viz galerie níže.

 

 

Kategorie
Minulé projekty
Žádné Komentáře

Okomentovat