ICM Slaný je akreditovanou vysílající organizací pro ESC dobrovolnické projekty. Letos jsme vyslali dva české dobrovolníky, Ladu a Martina, do finské organizace Marttinen. Více o projektu a měsíční reportáže dobrovolníků naleznete níže.
PŘEDSTAVENÍ
Jmenuji se Lada, je mi 23 a v červnu jsem odstátnicovala na bakalářském studium dějin umění. Mám ráda kulturu ať už jde o knížky, divadlo, filmy, galerie nebo muzea. Zároveň mě baví pobyt v přírodě, nejradši mám několikadenní „chodící“ výlety s krosnou na zádech, po horách i v nížinách, v zahraničí i v Česku. Skrz všechny svoje záliby se snažím poznávat svět kolem sebe a objevovat, co mě v něm baví. K dobrovolnictví v rámci Evropského sboru solidarity jsem se dostala skrz svoje dobrovolnické aktivity ve slovenské neziskovce Plusko – zážitková organizácia, která se věnuje zážitkovým a seberozvojovým kurzům pro mladé lidi. Právě v rámci společného projektu jsem se poprvé podívala do Finska a rozhodla jsem se, že bych si ráda vyzkoušela dlouhodobý dobrovolnický projekt v centru Marttinen.
Moje jméno je Martin, je mi 25 let a dokončuji magistra z dějin umění. Moje práce a zároveň můj koníček je restaurování historického nábytku. Kromě toho se zajímám o historická řemesla, původní kultury všude po světě a přežití v přírodě. To všechno v sobě spojuje, že mě baví být v přírodě a chození s batohem kombinovat s muzei, architekturou a poznáváním lokální kultury všude kde jsem. Nikdy dřív jsem nedělal dobrovolnickou práci ani jsem v zahraničí delší dobu nežil. To byl také jeden z důvodů, proč jsem se rozhodl pro dobrovolnictví ve Finsku – jsem chtěl zkusit změnu a naučit se něco nového.
PROJEKT
Náš dobrovolnický projekt probíhá v mládežnickém centru Marttinen na malém ostrově na jezeře poblíž města Virrat. Mládežnické centrum Marttinen je jedním z devíti finských center, která jsou schválena a pod správou Ministerstva kultury a školství. Finská mládežnická centra jsou táborová, turistická a mezinárodní střediska, která se specializují na aktivity pro mládež. Za „mladé lidi“ se ve Finsku považují lidé do 29 let. Mládežnická centra nabízejí znalosti a zázemí v oblasti práce s mládeží, táborů a kempů pro školy, dobrodružných zážitkových aktivit a mezinárodních akcí. Marttinen nabízí obrovskou škálu různých outdoorových i vnitřních aktivit a je obklopen nádhernou přírodou.
Název našeho projektu je Breaking bubbles of locality a náš úkol je zapojovat se do aktivit a projektů, které v Marttinenu probíhají a do každodenního chodu centra. Já (Lada) mám větší zájem o zapojení v rámci programů pro skupiny, zatímco Martina víc zajímá pomoc v praktickém fungování centra. Oba máme také možnost vyzkoušet vlastní schopnosti a realizovat vlastní projekty, které mohou v Marttinenu fungovat dlouhodobě i po našem odjezdu.
MĚSÍČNÍ REPORTÁŽE DOBROVOLNÍKŮ
ŘÍJEN
Do Finska jsme přijeli 3. října a zažili jsme tak alespoň konec nádherného zlatého podzimu. Mládežnické centrum Marttinen, ve kterém jsme se stali dobrovolníky, leží na ostrově na jezeře a je obklopené lesy. První týden jsme se seznamovali s centrem samotným, tvoří ho totiž mnoho různých budov rozmístěných po ostrově a sloužících k různým účelům. Také jsme se seznamovali se všemi zaměstnanci a jejich rolemi ve fungování centra. Marttinen nabízí obrovskou škálu aktivit a velká část z nich je venkovní. My, jako dobrovolníci, máme možnost tyto aktivity zkoušet a tak jsme například hned v prvním týdnu mohli vyrazit s několika zaměstnanci na kanoe na „naše“ jezero. Další říjnové týdny uběhly velmi rychle a často mimo Marttinen. Martin začal s pomocí v kuchyni a já s účastí na programech pro školní skupiny. Oba dva jsme se účastnili programu, který probíhal pro skupinu z Islandu. Díky němu jsme navštívili mnoho zajímavých míst spojených se systémem práce s mládeží ve Finsku a bylo to pro nás neuvěřitelně zajímavé. Také jsme zažili týden v dalším z národních mládežnických center na on-arrival trainingu se skupinou mezinárodních dobrovolníků z celého Finska. Všem nám naše projekty čerstvě začaly a byla to skvělá příležitost k navázání kontaktů a sdílení názorů, zkušeností a podpory. Koncem října jsme už konečně byli víc v „našem“ centru a začali se sžívat s místním režimem. Martin pomáhá v kuchyni a pracuje s týmem praktické údržby. Oba dva jsme vymýšleli a vytvářeli video o správném oblékání do finské zimy, které by v Marttinenu rádi používali jako pomůcku pro mezinárodní skupiny či dobrovolníky z jižní Evropy, kteří nejsou na zimu vždy tolik zvyklí. To nám zabralo hodně času a hodně jsme se toho naučili. Sami si taky na větší a větší zimu a tmu zvykáme, s pomocí zaměstnanců centra, kteří se nás snaží aktivně podporovat v tom, abychom se v Marttinenu cítili dobře. I když to není vždy snadné, oba jsme zatím rádi, že jsme se pro tuto zkušenost rozhodli.
LISTOPAD
Listopad přinesl výrazně větší tmu, než na jakou jsme zvyklí z Česka. Dny jsou stále kratší a navíc je většinu času pod mrakem, takže pocit „skutečného“ denního světla se tím ještě umenšuje. Naštěstí také brzy přichází mráz a první poprašek sněhu, takže je čistý vzduch a sníh přidává světlo alespoň na pohled. Se sněhem přichází pro Martina nová práce – je potřeba ho pravidelně uklízet na místech, kde jsou ubytovávaní hosté. Pokračuje i jeho pomoc v kuchyni. Také přijela studentka z Nizozemí, která je ve Finsku v rámci Erasmu a chce v Marttinenu strávit 3 týdny na stáži. Spolu jsme pomáhaly při kontrole jedné z „atrakcí“ Marttinenu – jedná se o „vysoká lana“ neboli trasu z ocelových lan nataženou v tomto případě po obvodu nepoužívaného železničního mostu přímo nad jezerem. Cestu je možné projít zajištěný ve speciálním sedáku. Také jsme byly součástí programu pro takzvané „Nuotta“ skupiny. Nuotta program je určený pro skupiny mladých lidí, kteří jsou v sociálně či jinak náročné životní situaci. Centra jako Marttinen jim skrz různé aktivity nabízí možnost seberozvoje, zážitku týmové práce a hledání vlastních silných stránek. Jednou z aktivit byla například skupinová výzva na překážkové dráze zavěšené několik metrů nad zemí. Bez vzájemné spolupráce není možné dráhu projít a každý si na ní najde svou hranici překonání strachu. Další aktivity, kterých jsme se s Nuotta skupinami účastnily, bylo společné pečení pizzy, vyrábění svíček či dobrodružná noční (tedy
odpolední, ale za naprosté tmy) jízda na elektrických fatbikes. Všechny programy jsou koncipované tak, aby co nejvíce zodpovědnosti bylo na skupině a důležitou součástí je závěrečná reflexe. Martin začal pracovat na svém novém projektu v místním skanzenu. Ten se mu zdá velmi zanedbaný, jak z hlediska jednotlivých exponátů, tak z pohledu celkové expozice. Rád by proto využil své znalosti a schopnosti a vnesl do skanzenu nový život. Začal proto podrobně připravovat svůj plán, aby ho potom mohl představit správci muzea. Já s Cairin z Nizozemí jsme také začaly pracovat na obnovení malé místnosti, která je součástí místní boulderové stěny a která potřebuje hodně změn, aby byla zase příjemná. Po umytí popsaných stěn a vyhození starých polštářů jsme začaly malovat na stěny ve vesmírném stylu.
PROSINEC A LEDEN
Prosinec pro nás utekl rychle a v Marttinenu už byly cítit blížící se Vánoce. Několikrát jsme měli možnost ochutnat tradiční finská vánoční jídla a nepřijíždělo již tolik skupin. Velkou událostí byl příjezd skupiny španělských a finských teenagerů v rámci společného projektu zaměřeného na „sustainable development goals“ (tedy cíle udržitelného vývoje). Marttinen v projektu funguje jako partner a hostil tuto jeho první část. Druhá se bude odehrávat ve Španělsku. Týden byl plný různých aktivit, některé byly zaměřené na již zmíněné SDG, jiné měly za cíl, aby se obě skupiny seznámily a užily si společný čas. Protože se tato návštěva odehrávala v týdnu, kdy Finsko slaví svůj Den nezávislosti, tedy založení samostatného státu (6.12.1917), byla španělsko-finská skupina pozvaná na místní slavnostní hokejový zápas. Po něm podle finské tradice zakončila slavnostní den saunou. Kromě jednotlivých aktivit byl tento týden zajímavý a nabitý zážitky i díky vzájemnému objevování někdy velmi odlišných zvyků španělské a
finské kultury. Do našeho odjezdu na Vánoce zpět do České republiky se již nic velkého nestalo, snad
kromě toho, že udeřily mrazy mezi -15 až -19 stupni, což jsme ještě nikdy nezažili.
V druhém týdnu ledna jsme se vrátili zpět do Marttinenu. Náš první týden opět v „práci“ byl stále docela poklidný, zatím nepřijela žádná větší skupina. Tento čas tým využil k odšroubování a čištění chytů na boulderové stěně, s čímž jsme pomáhali. Zároveň se Martin zapojil do přemalby malého prostoru v rohu boulderové stěny, takže jsme ji definitivně dokončili a dotvořili do jednoho celku s vesmírným tématem. Také jsme pomáhali s inventurou zimního vybavení například s finskou specialitou kick sledge. Velkým zklamáním oproti prosinci byla změna počasí – po návratu z ČR bylo ve Finsku nad nulou…
Další týdny jsme začali dostávat spoustu zajímavé práce. Na jedné straně přijelo několik školních skupin a Lada pomáhala při jejich programech. Přestože se jednalo o první stupeň základních škol, některé děti se s ní nebály mluvit anglicky. Martin neměl moc práce v kuchyni ani v údržbě, a tak ho začal úkolovat tým, který vede a vytváří programy. Objevili Martinovi praktické dovednosti, a tak Martin vymýšlí a realizuje různé zlepšováky a efektivnější nová řešení dílčích částí aktivit. Společně jsme potom vymýšleli zlepšení aktivity nazvané Climate escape, kterou tým vyhodnotil jako nepříliš dobře fungující. Naše nápady se týmu líbily, a tak jsme si „obsadili“ malou truhlářskou dílnu v areálu Marttinenu a pracujeme na jejich uskutečnění. Další úkol, který nám byl nabídnut, je vytvoření tematických pracovních listů pro rodiny s dětmi, které budou procházet naučnou stezku vedoucí kolem ostrova. Z toho máme radost a těšíme se na až na něm budeme v příštím měsíci pracovat. Skvělou zprávou je, že Martin konečně získal povolení k reorganizaci a malým restaurátorským úpravám v místním skanzenu, což je jeho vlastní projekt, který začal vymýšlet již před nějakou dobou.
UKONČENÍ PROJEKTU:
Celý pobyt pro nás byl skvělou životní zkušeností, během které jsme se hodně naučili jak o Finsku, tak sami o sobě. Kromě nových zážitků jsme získali také několik nových přátel z různých zemí světa. Překonávali jsme spoustu výzev, které přicházely během celého pobytu. Ať už byly spojené s počasím – především s dlouhou a temnou zimou, s pobytem v cizí zemi nebo i shledáním vlastního místa ve fungování Marttinenu. Celá dobrovolnická služba však probíhala velice dobře i díky skvělým koordinátorům a rozhodně můžeme tuto zkušenost doporučit všem, kteří na sobě chtějí pracovat, překračovat hranice své komfortní zóny a touží nových zážitcích.
Omlouváme se, komentáře jsou v této době vypnuté.