ŽIVÁ KNIHOVNA

O projektu

Co je Živá knihovna?

„Živá knihovna“ je koncept akce rozšířený po celé Evropě. Skuteční lidé představují otevřené knihy, kterých se „čtenáři“, tedy návštěvníci akce, mohou ptát na cokoli spojené s tématem akce. A jaká jsou témata? Všelijaká! Kreativitě se zde meze nekladou.

Jaké akce už jsme pod názvem Živá knihovna organizovali?

Živá knihovna zaměřená na STEREOTYPY

Tato akce proběhla ve spolupráci s Knihovnou Václava Štecha ve Slaném, r. 2017. Cizinci ze zemí celého světa se sešli ve Slaném, aby se potkali se studenty slánských základních škol. Španěl, Portugalka, Bulharka, Němec, Uzbekistánec, ale také Armén který vyrostl v Jordánsku nebo mladá studentka z Bosny a Hercegoviny. Úvodní slovo bylo o stereotypech: co jsou stereotypy a proč mohou ubližovat? A potom už se žáci mohli rozběhnout k jednotlivým stanovištím a poznávat nejrůznější kultury. Ptát se mohli na cokoli, ať už v angličtině, nebo za pomoci dobrovolníků ICM, kteří žákům vše překládali. Akce trvala pět dnů, během kterých se v knihovně vystřídali žáci ze všech základních škol ve Slaném a poslední den akce jsme také zajeli do ZŠ Velvary.

Video z akce si můžete prohlédnout tady:

ŽIVÁ KNIHOVNA aneb Nesuď knihu podle obalu

Druhá akce se konala v roce 2018 a měla stejné téma: rozbíjení stereotypů. Tentokrát jsme však jezdili přímo do škol a navštívila jsme ZŠ Háje, ZŠ Komenského náměstí, ZŠ Smečno, ZŠ Zlonice a ZŠ Kvílice. Fotografie z akce najdete tady:

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=icmslany&set=a.1969682973108622

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=icmslany&set=a.1969698949773691

https://www.facebook.com/media/set/?vanity=icmslany&set=a.1971077566302496

 

ŽIVÁ KNIHOVNA aneb Život po střední škole

Třetí akce proběhla v roce 2020, tentokrát na Gymnáziu Václava Beneše Třebízského ve Slaném. Akci jsme měli opakovat na dalších středních školách, ale kvůli pandemii COVID19 to bohužel nebylo možné. Tentokrát jsme se zaměřili na příběhy mladých lidí z jejich pracovního života po střední škole. Živé knihy byli dva mladí dobrovolníci ESC ze Španělska a Sardínie, potom architekt, architekt který se rozhodl změnit povolání a začít tvořit z keramiky, učitelka češtiny pro cizinci, která se na vysokou dostala z učiliště a tanečnice, která roztančuje dětské domovy. Studenti mohli chodit od jedné knihy ke druhé a ptát se jich na jejich zkušenosti, stejně jako sdílet ty své.

Video z akce najdete zde:

Jak s námi spolupracovat?

Pokud byste měli zájem o uspořádání podobné akce pro vaši organizaci, napište nám na info@icmslany.cz a pojďme se domluvit na tématu.

 

 

Kategorie
Aktuální projekty
Žádné Komentáře

Omlouváme se, komentáře jsou v této době vypnuté.