03 Čvn Jak získat práci
Škola pomalu končí a vy možná sháníte brigádu na léto. Nebo jste právě dali výpověď a hledáte práci na plný úvazek. Jak jste si jistě všimli, najít práci není zrovna jednoduché. Co děláte špatně, když se snažíte získat pracovní místo? Kde nabídky prací hledat a jak se chovat na pohovoru?
1) Kde najít nabídky práce
Pro začátek je důležité začít opravdu hledat. Poohlížíte-li se po práci, jistě již znáte veškeré možné servery s pracovními nabídkami. Ale pro ty, kteří s hledáním teprve začínají, bych zde ráda nějaké zmínila. Jsou to servery jako Jobs.cz, Profesia, Dobrá práce.cz, Prace.cz, Volná místa, InfoDnes Práce, Jooble, airjob či stránky Úřadu práce ČR. Slaňáci mohou využít i server Slánsko.cz. Pomohou vám i všelijaká internetová fóra.
Kromě internetu zkuste hledat i postaru. Využijte letáky, tiskoviny, cedule… Zkuste navštívit infocentra, zajít můžete i do ICM Slaný nebo na úřad práce.
2) Buďte si danou pozicí jisti
Jakmile vás zaujme určité místo, ujistěte se, že splňujete veškeré požadavky. A že budete schopni práci zvládat. Mějte také na paměti, že v inzerátu je většinou uváděna hrubá mzda. Pokud za prací budeme muset dojíždět, spočítejte si, zda se vám vyplatí i pokud odečtete náklady za dopravu.
3) Upravte životopis a napište nový motivační dopis
Předtím než do firmy pošlete svůj životopis, upravte ho tak, aby odpovídal nabízené pozici. Samozřejmě si v něm nevymýšlejte (to by se vám nemuselo vyplatit), ale vyzdvihněte na svém životě to, co by se vám pro získání dané pozice mohlo hodit. Totéž udělejte i s motivačním dopisem. Neposílejte stejný do všech firem, vždy ho alespoň nějak upravte. Nezapomeňte se také dostatečně dobře ohodnotit.
Udělejte si seznam firem, do kterých jste se rozhodli poslat svůj životopis. Budete si tak jisti, že jste nikam nenapsali dvakrát, což by mohlo působit trapně.
4) Seznamte se s firmou a udělejte dobrý první dojem
Na pohovor se dobře připravte. Naučte se základní informace o firmě a o tom, na co se specializuje. Není nic trapnějšího, než když se vás na něco z toho zeptají a vy musíte hádat. Naslouchejte těm, co s vámi dělají pohovor, vnímejte to, co říkají. Mohou si vás totiž zpětně vyzkoušet.
Při rozhovoru samozřejmě nedělá dojem jen to, co říkáte, ale i to, jak vypadáte. Oblečte se slušně, ale přiměřeně nabízené pozici. Pokud máte piercing či výrazná tetování, raději je na chvíli schovejte. Není to sice správně, ale vedoucí vybírají své podřízené i na základě vzhledu, sympatií a příjemných/nepříjemných detailů.
Kromě vědomostí a vzhledu se zaměřte i na své chování. Projděte si základní pravidla etikety a buďte slušní. A nikdy neházejte flintu do žita. Buďte vytrvalí a sebevědomí. Ač se to možná nezná, tak sebejistota dělá ze všeho nejvíc.
Jasmin Ježková
Žádné Komentáře