Co dělat, když se nedostanete na vejšku

07 Čvc Co dělat, když se nedostanete na vejšku

Konec školního roku je plný radosti a odpočinku, ale pro některé i pocitů zklamání, smutku a beznaděje. Ne každý má totiž to štěstí, že se na svou vysněnou školu dostane hned napoprvé. Co tedy dělat v případě, když chcete dál studovat, ale na školu vás nepřijali?

Litujte se, nenáviďte ostatní

V první řadě je nejlepší se na nějakou chvíli zavřít doma a prostě se trochu politovat. Brečet, křičet, nadávat, nenávidět celou tu školu a dát emocím volný průchod. Je pravda, že je sebelítost zbytečná, ale jen tehdy, když trvá příliš dlouho. Dle mé zkušenosti je vždycky nejlepší trochu všechny a všechno nenávidět (ale jen na chvilku!).

Podejte odvolání

V ž d y zkuste podat odvolání. A to i když vám tisíckrát řeknou, že nikoho navíc již nevezmou. Nebudete pak muset dumat nad tím coby kdyby. Na internetu jistě najdete mnoho návodů, jak takové odvolání sepsat.

Hledejte alternativy

Jakmile je po smutku, chce to začít zjišťovat své možnosti. Přijímačky na vysněnou školu můžete dělat nejspíš až zase za rok. Ale neexistuje nějaký obor, který je vám taktéž blízký a který vypisuje druhé kolo přijímacího řízení? Pokud máte chuť se učit a nechcete vypadnout z tempa, podejte si další přihlášky a zkuste si na rok nějakou alternativu k vašemu vysněnému oboru. Třeba vás zaujme natolik, že už to za rok jinam zkoušet nebudete. Přehled vysokých škol, které pořádají druhá kola přijímaček, naleznete zde a v jednotlivých článcích ,v sekci „Aktuality“, i zde.

Jazykovky, přípravné kurzy

Další možností, jak neztratit status studenta a něco navíc se naučit, jsou jazykové školy, nulté ročníky i roční přípravné kurzy. Sedněte si na den k počítači a hledejte školy a společnosti, které takové možnosti nabízejí. Některé jejich nabídky jsou opravdu zajímavé a kurz můžete zakončit i získáním mezinárodního certifikátu. Zjistěte si ale dobře, zda vám status studenta zůstane (pokud ho potřebujete) a počítejte s tím, že takové studium rozhodně nebude zadarmo.

Práce a cestování

Rok čekání vám může vyplnit i práce. Zkuste si najít něco v oboru a získat tak praxi. Nebo prostě místo, které vás uživí. Poznáte nové lidi, získáte tak zodpovědnost a dobrý pocit z vydělávání vlastních peněz. Za prací můžete odjet i do zahraničí. To vám pomůže se osamostatnit i procvičit si cizí jazyky. A pokud máte dostatek financí, rozhodně hodně cestujte. Můžete tak objevovat dosud nepoznaný svět. Nakonec možná přehodnotíte výběr budoucího (života) povolání.

Ale ať tak či tak, moc dlouho nezoufejte! Věděli jste, že obyvatelé některých zemí mají ve zvyku po „maturitě“ nějaký čas počkat, než se přihlásí na vysokou školu? V tomto mezičase pak přemýšlí nad svou budoucností, dělají si plány, poznávají svět a užívají si. Čekání není nikdy na škodu.

Jasmin Ježková

Žádné Komentáře

Okomentovat