Rostoucí fenomén jménem Mama hotel

03 Bře Rostoucí fenomén jménem Mama hotel

Fenomén, který se v poslední době stává každodenní realitou. Mladí lidé, kteří kvůli své pohodlnosti a lenosti stále žijí s rodiči. A rodiče, kteří nechtějí dát svým dětem volnost. Situace zvaná mama hotel.

Doma je to pohodlné

Mama hotel je jev, kdy dospělí a soběstační mladí lidé se stabilním příjmem stále bydlí se svými rodiči a nepodílejí se na chodu domácnosti. Často mají práci, která jim přináší peníze, ale nemají potřebu se od rodičů odstěhovat nebo jim platit nájemné. Sdílení domácnosti s rodiči (a především s matkou) jim totiž přináší nemalý komfort. Doma je totiž většinou nečeká starost o peníze, nákup jídla či zajištění tepla. Navíc mají k dispozici „služebnou“, která jim navaří, vypere, vyžehlí, uklidí i poradí.

Typický příklad obyvatele mama hotelu

Fenomén mama hotelů se týká častěji mužů než žen. Typickým příkladem je muž, kterému je 30 a více let a většinou má stálé zaměstnání. Navíc je určitým způsobem závislý na své matce a pohodlí, které je mu doma zajištěno. Pro takového muže je pak těžké navázat fungující partnerský vztah a reálný život pro něj může být těžko snesitelný. To je také hlavní důvod, proč tomuto fenoménu nejsou psychologové nakloněni. Mladí lidé se v bezpečí mama hotelu nenaučí sdílet svůj život s nikým dalším a nedovedou být samostatní.

Nefunkční vztahy

Partnerský vztah s takovým jedincem pak může být složitý pro všechny tři strany. Jak už předchozí věta napovídá, do vztahu se často pletou i rodiče. Byť neradi, mohou dvojici proti sobě poštvat, jejich neustálá přítomnost (fyzická i psychická) pak může vést k rozpadu vztahu. Problémy se mohou ale objevit, i když se rodiče do života mladých nepletou. Obyvatel mama hotelu je totiž zvyklý na určité služby, které pak požaduje po svém partnerovi („Jdi do kuchyně a udělej mi sandwich“). To potom také může negativně ovlivnit jejich vztah.

Proč tomu tak je

O tom, že je situace znepokojivá, vypovídá i fakt, že se od roku 1965 zdvojnásobil počet mladých do 30 let, kteří žijí s rodiči. Otázkou zůstává, proč to tak je. Odpovědí mohou být narůstající ceny hypoték, nájmů a poplatků spojených s bydlením. Navíc stále více mladých studuje vysokou školu a právě pro vysokoškoláky je společné bydlení logické (nemají stálý příjem). Přesto však někteří zůstávají u rodičů i po ukončení vzdělání a sami si tak berou možnost volně dýchat.

Jasmin Ježková

Žádné Komentáře

Okomentovat