Pomozte uklidit své město

04 Dub Pomozte uklidit své město

Taky někdy chodíte po okolí, všímáte si odpadků pohozených na ulici a přemýšlíte, že by bylo hezké, kdybyste to s partou kamarádů uklidili? Máte chuť zkrášlovat své město? Toužíte žít někde, kde se na zemi neválí plastové lahve? Pak se připojte k akci s názvem Ukliďme svět, Ukliďme Česko.

O co jde?

Třetí ročník této úspěšné úklidové akce se koná v sobotu 16. dubna po celé České republice. Jedná se o projekt, který pomohla rozjet mobilní aplikace ZmapujTo, prostřednictvím které lidé hlásí nelegální skládky, poškozené objekty a cesty, týrání zvířat a vůbec tak nějak problémy ve svém okolí. Po spuštění této aplikace došlo k mnohým hlášením, ale obce nebyly schopny je efektivně řešit. V návaznosti na to tak vznikl projekt Ukliďme Česko (Spolek Ekosomák), který se letos spojil s iniciativou Ukliďme svět (Český svaz ochránců přírody) a vzniklo Ukliďme svět, Ukliďme Česko.

Co musím udělat, abych se mohl/a přidat?

Každý, kdo se chce do projektu přihlásit, by se měl zaregistrovat na webových stránkách této akce, kde sežene potřebné info a najde již ohlášené akce.

V projektu figurují dvě důležité skupiny – dobrovolní organizátoři a dobrovolní uklízeči. Ti první si v mapě na webu vyberou místo, které by rádi uklidili. Následně ho označí, přidají základní informace a třeba i zkontaktují přátele, aby se k úklidu přidali. Od iniciátorů se dozví, na co si při úklidu dávat pozor, co mít s sebou, jak přesně celou akci vést, že mají zkontaktovat městský úřad kvůli svozu odpadu atd. Navíc dostanou i nějaké pracovní rukavice a pytle na odpad. V onen den se setkají se svým týmem a starají se, aby všichni měli to, co potřebují a aby celý úklid proběhl bez komplikací.

Dobrovolní uklízeči vyplní registrační formulář a na mapě si vyberou místo a organizátora, jemuž by rádi pomohli s úklidem. Pak už jen přijdou v daný den a čas na správné místo a úklid může začít.

Slaný

Ve Slaném jsou nahlášené již tři úklidové akce. Z toho dvě jsou přístupné komukoliv, kdo se zaregistruje a projeví tak zájem zlepšit své okolí.

Jasmin Ježková

Žádné Komentáře

Okomentovat